Google Mayıs 25, 2021 14:19

Google Pixel 6 Pro İşlemci Konusunda Sürpriz Yapacak

Google'ın merakla beklenen Google Pixel 6 Pro modeli hakkında yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu sefer işlemci hakkında bilgi geldi.
Google Pixel 6 Pro İşlemci Konusunda Sürpriz Yapacak

İnternet ve teknoloji devi Google, Pixel 6 serisi akıllı telefonlarını bu yılın sonlarında piyasaya sürmek için hazırlanıyor. Google Pixel 6 Pro modelinin Google’ın kendisinin geliştirdiği yonga seti ile geleceği söyleniyordu. Bu iddialara bugün bir yenisi daha eklendi. Görünüşe göre Google gerçekten de telefon işinde Apple’a rakip olmak için çabalıyor.

Google Pixel 6 Pro işlemcisi ile dikkat çekecek

Google’ın yeni yonga setinin Whitechapel kod adına sahip olduğu söyleniyor. 5nm üretim süreci ile üretilecek olan Whitechapel yonga setinin bugün hangi işlemciye denk olduğu ortaya çıktı. Sızıntılara göre; Whitechapel yonga seti Qualcomm’un Snapdragon 870 yonga setine eşdeğer bir performans sergileyecek. Ancak biz Whitechapel’in Cortex A77 çekirdeklerini kullanan ve 7nm ile üretilen Snapdragon 870’ten daha hızlı olacağını düşünüyoruz.

Muhtemelen Google’ın yeni yonga seti Whitechapel, Snapdragon 870 ile Snapdragon 888 arasında bir yerde konumlandırılacak. Kendi yongalarını kendisi ürettiği ve Qualcomm’a ihtiyacı olmadığı için Google’ın telefon pazarındaki ilerlemesi de hızlanacak. Apple’ın en iyi yaptığı şey donanım ile işletim sistemini bir ahenk içerisinde çalıştırmasıydı. Google da geç de olsa Apple’ın yolundan gidecek ve Android’i şaha kaldıracak.

Google Pixel 6 Pro

Google Pixel 6 Pro

Şirketin son amiral gemisi Pixel 3 XL modeli olmuştu. Pixel 4 ile Google orta segmente hitap etmeye başlamıştı. Yeni çip ile bu değişecek gibi görünüyor. Whitechapel ile Google Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka’ya odaklanacak. Grafik biriminde ise Mali GPU’nun kullanılacağı söyleniyor.

Sızıntılara göre Pro model 999 dolardan başlayan fiyatlar ile satılacak. 6.67 inç büyüklüğünde QHD+ çözünürlüğünde ve 120 Hz ekran ile gelecek olan Pixel 6 Pro’da, 50 MP çözünürlüğünde ana kamera da yer alacak. Bu ana kameraya 8 MP’lik periskop ve ultra geniş açılı lens eşlik edecek.

Tasarımsal açıdan çok farklı bir tasarım sunacağı söylenen Pixel 6 ailesi keşke Türkiye’ye gelse de bizler de alabilsek…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.