Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 24, 2021 14:22

Anında Sonuç Veren Covid-19 Nefes Testi Onaylandı!

Covid-19 testinde yeni dönem. Singapur, anında sonuç veren Covid-19 nefes testini onayladı. Artık test sonuçları günlerce beklenmeyecek.
Anında Sonuç Veren Covid-19 Nefes Testi Onaylandı!

2020’nin başından bu yana hem ülkemiz de hem de dünya da devam eden korona virüs salgını can almaya devam ediyor. Alınan önlemlere rağmen virüs kontrol alına alınamazken hem ülkemiz de hem de dünya da yüzbinlerce insan hayatını kaybetmeye devam ediyor. Evlere kapandığımız şu günler de virüs için aşı kampanyaları oluşturulurken maske ve dezenfektan satışları da gittikçe artıyor. Bunlara ek olarak bildiğiniz gibi korona virüs testi burundan ve ağızdan alınan örnekler ile gerçekleştiriliyor. Bu testin sonucu aşağı yukarı 24 saat içerisinde belli oluyor. Singapur, anında sonuç veren Covid-19 nefes testini onayladı.

Öncelikle geçtiğimiz Ekim ayında çeşitli haberler ile Singapur’un insanların nefesini test ederek korona virüs olup olmadığını anlamaya çalıştığını öğrenmiştik. Daha doğrusu Singapur’da böyle bir çalışma başlamış ancak resmiyet kazanmamıştı. Bugün gelen haberler ile aylardır üzerinde çalışılan nefes test cihazı nihayet resmiyet kazandı ve Singapur’da kullanıma sunuldu.

Covid-19

Covid-19

Anında Sonuç Veren Covid-19 Nefes Testi Onaylandı

Edindiğimiz gelişmelere göre anında sonuç veren korona virüs testi adeta bir alkol metreye benziyor. Yani insanlar cihaza üflüyor ve cihaz onlara nefes testi hakkında bilgiler sunarak korona olup olmadıklarını söylüyor. Yüzde 90 oranında güvenilir olduğu ifade edilen cihaz, Singapur’da resmi olarak onaylandı. 60 saniye içerisinde insanların korona virüsü olup olmadığı ölçen cihaz nefesteki kimyasal değerleri değerlendirerek bu sonuca varıyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.