Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 20, 2021 9:24

Benzin, Motorin ve LPG’ye Dev ÖTV Zammı!

Korona virüs salgınının devam ettiği şu günlerde akaryakıt da bu durumdan nasibini aldı. ÖTV zammı artırıldı ve fiyatlar belli oldu.
Benzin, Motorin ve LPG’ye Dev ÖTV Zammı!

Bildiğiniz gibi 2020’nin başından bu yana hem ülkemiz de hem de dünya da Covid-19 salgını var. Binlerce insanın ölümüne yol açan salgın günümüz de pek çok sektörü vurdu. Teknoloji sektörünü de olumsuz etkileyen virüs özellikle gıda sektöründe baş belası haline geldi. Ürünlerin bedeli virüsten dolayı artarken ülkemiz de yağ da alınamaz hale geldi. Çeşitli gazetelere ve tv programlarına konu olan virüs hemen hemen her şeyin fiyatını artırdı. Toplu taşımaya binmek istemeyen insanlar, araçlara yöneldi ve araç fiyatları da şu sıralar tavan yapmaya devam ediyor. Bugün araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir zam duyurusu yapıldı. Akaryakıt fiyatları da virüsten nasibini aldı. Akaryakıtta ÖTV zammı arttı.

Bugün gelen haberler vatandaşların epey canını sıkacak gibi görünüyor. Virüsten dolayı bunalan insanlar günümüzde evlerinden çalışmaya devam ederken yeni zam açıklamaları da yapılmaya başlandı. Bugün gelen bilgiler ile motorin, benzin ve LPG için zam yapıldığını öğrendik.

ÖTV Zammı

ÖTV Zammı

Benzin, Motorin Ve LPG’ye Dev ÖTV Zammı

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısın da bulunan Cumhurbaşkanı kararına göre akaryakıt fiyatlarına zam yapıldı. Karar da akaryakıt ürünlerinden alınan özel tüketim vergisi yani ÖTV benzin için yüzde 54, motorin için yüzde 78 ve LPG için yüzde 189 oranında arttı. ÖTV miktarı 95 oktan benzinde litre başına 0.8652 TL’den 1.3313 TL’ye, 98 oktan benzinde 1.0283 TL’den 1.5836 TL’ye çıkarken bu durum vatandaşlar tarafından hoş karşılanmayacak gibi görünüyor. Yeni alınan kararlar neticesinde benzinin litre fiyatının 55 kuruş, motorinin 67 kuruş, LPG’nin ise 35 kuruş zamlandığı ifade edildi. Fiyatların biraz daha detayına inecek olursak, motorinin litresi İstanbul’da 7.24 TL, Ankara’da 7.31 ve İzmir’de 7.32 TL olarak satılıyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.