Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 19, 2021 16:22

Dünyada Ne Kadar Android Cihaz Var?

Yıllar önce karşımıza çıkan Android bir kaç yıl sonra Google tarafından satın alınmış ve inanılmaz bir popülariteye ulaşmıştı.
Dünyada Ne Kadar Android Cihaz Var?

Günümüz de pek çok akıllı ürünler de yer alan Android milyonlarca kullanıcıya sahip. Hem ülkemiz de hem de dünya da popüler olan işletim sistemi açık kaynak kodlu bir yapıya sahip. Yani kullanıcılar ve geliştiriciler işletim sisteminin kaynak kodlarına erişebilir ve düzenleyebilirler. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar 12’nci sürümü beklemeye devam ederken dünya da ne kadar Android işletim sistemli cihazın da yer aldığı ortaya çıktı. 2021’in başın da yaklaşık 1 milyar aktif iPhone modelinin yer aldığını duyuran Apple bugün gelen gelişme ile sarsılacak gibi görünüyor.

Hemen hemen her telefonda karşımıza çıkan işletim sistemi şu sıralar HarmonyOS ile gündeme geliyor. Huawei imzalı HarmonyOS popüler işletim sistemine göre hem daha hızlı çalışıyor hem de daha az pil kullanıyor.

Android

Android

Dünya Çapında 3 Milyardan Fazla Android Cihaz Yer Alıyor

Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sameer Samat, dünya çapında 3 milyardan fazla aktif Android’li cihaz olduğunu duyurdu. En Son iki yıl önce 2019’da 2.5 milyar aktif cihazın yer aldığını duyuran şirket bu sayıyı geride bıraktı. 2017’de bu sayının 2 milyar olduğunu da unutmadan ekleyelim. Yani Google ürünü her yıl ivmesini artırarak yoluna devam etmiş diyebiliriz.  Google Play mağazası ile alınan veriler sonucunda bu sayıya ulaşan Google, bu alan da Apple’ı geride bırakmayı başardı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.