Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 17, 2021 20:56

İşlemci Sıkıntısı Televizyon Fiyatlarını Da Vurdu!

Şu sıralar akıllı telefonlar da yaşanan işlemci tedarik sorunu televizyon fiyatlarını vurdu. Televizyon fiyatları yüzde 30 arttı.
İşlemci Sıkıntısı Televizyon Fiyatlarını Da Vurdu!

Haftalardır akıllı telefon pazarında karşılaşılan çip tedarik sorunu günümüzde de devam ediyor. Apple çip sorununun önüne geçebilmek için kendi çiplerini üretme kararı alırken diğer firmalar da kara kara ne yapacaklarını düşünüyor. Korona virüsü nedeniyle üretimin azalması hemen hemen her sektör de olumsuzluklar yaratmaya devam ediyor. Telefon fiyatlarını olumsuz yönde etkileyen çip tedarik sorunu şimdi de televizyon fiyatlarını etkiledi. Gelen bilgilere göre çip tedariği gerçekleştiremeyen şirketler tv fiyatlarını artırdı.

Ülkemiz de ve dünya da devam eden Covid-19 salgını bir yandan can alıyor diğer yandan da hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Teknoloji dünyasın da yeni ürünlerin piyasaya çıkmasını da etkileyen salgın şimdi de tv fiyatlarını vurdu.

Televizyon

Çip Sıkıntısı Televizyon Fiyatlarını Vurdu

2021’in ilk yarısını tamamlamaya doğru gittiğimiz şu günler de yeni ürünler de tanıtılıyor. Akıllı telefon pazarında yaşanan çip tedarik sıkıntısı fiyatların artmasına neden olurken aynı durum televizyonlar için de geçerli oldu. Bugün gelen bilgiler ile televizyon fiyatlarının yüzde 30 arttığı ortaya çıktı. Araştırma şirketi NPD’den gelen rapor ile edindiğimiz bilgilere göre büyük ekranlı televizyonların fiyatı yüzde 30 arttı. Çip eksiliği ile bağlantılı olduğu ifade edilen fiyatlar ilerleyen aylarda da artmaya devam edebilir. Çip sorununun kısa süreli bir çözüme kavuşturulamayacağını belirten şirket, fiyatların daha da artabileceğinin altını çiziyor.

Samsung İşlemci Sıkıntısı Nedeniyle Galaxy A Serisinin Üretiminde Sorun Yaşıyor

Bildiğiniz üzere pek çok teknoloji üreticisi şu sıralar çip tedarik etmekte sorun yaşıyor. Bu firmalardan bir tanesi de Samsung oluyor. Samsung firması şu sıralar tedarik sorunları nedeniyle Galaxy A serisinin üretiminde bazı sorunlar yaşıyor. Çip sorunları nedeniyle en ağır darbeyi otomobil üreticileri alırken şimdi akıllı telefon üreticileri de pastadan payını almaya başladı. Bugün edindiğimiz bilgilere göre Güney Koreli şirket resmi olarak Galaxy A serisinin üretiminde sorun yaşadıklarını itiraf etti. Galaxy A52 5G ve A72 telefonlarını yakından ilgilendiren bu gelişme ya telefon fiyatlarının artmasına neden olacak ya da telefonların üretimini sona erdirecek. ABD’de şu sıralar sadece A52 5G satışlarına devam ediyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.