Android Mayıs 15, 2021 18:24

Android 12’yi İlk Kullanacak Telefonlardan Biri Belli Oldu

Android 12 için geri sayıma geçildi. Google bu hafta itibariyle beta testlerine kullanıcıları dahil edecek. Bu telefonlardan biri belli oldu.
Android 12’yi İlk Kullanacak Telefonlardan Biri Belli Oldu

Android 12 güncellemesi için epey heyecanlıyız. Tabii güncellemenin son kullanıcıya ulaşması noktasında önümüzde daha uzun bir süre var. Google öncelikle Android12’nin beta sürecini bu hafta itibariyle başlatacak. Birçok Pixel telefonun yer alacağı programa son yıllarda farklı üreticiler de dahil oluyor ve şimdi bu telefonlardan biri resmen açıklandı.

Vivo Android 12 Test Programına Dahil Olacak

Vivo’nun alt markası olan iQOO, amiral gemi telefonu iQOO 7’nin beta programına dahil edileceğini açıkladı. Telefonu satın alanlar diledikleri takdirde Android12’nin pek çok yeni özelliğini herkesten önce test edebilecek.

Geçen yıl Android 11 test programına OPPO, Xiaomi, POCO, Vivo ve OnePlus firmaları dahil oldular. Bu yıl özellikle Samsung’un dahil olup olmayacağı merak konusu. Fakat şirket yıllardan bu yana beta test programını kendi ekosisteminde uyguluyor.

Android 12

Google Pixel 3, Pixel 3a, Pixel 4, Pixel 4a, Pixel 4a 5G ve Pixel 5, Android12 sürümünü ilk test eden modleler olacak. Öte yandan yeni Android sürümünün kararlı hale bürünmesi eylül-ekim ayına kadar sürecektir. Resmi dağıtım sonrası birçok üretici kendi güncelleme yol haritalarını açıklayacaktır.

Android 12 Neler Getiriyor?

Google tarafından yayınlanan bilgilere göre, Android 12’deki en önemli iyileştirmelerden biri, güvenlik ve gizlilik korumalarının sürekli iyileştirmeler olacak. Android12 ayrıca, API seviyesinden bağımsız olarak tüm sistem dışı uygulamaların cihazın MAC adresine erişimini kısıtlayacak. Yeni sürüm ek olarak bir cihaza kaydedilen HEVC (H.265), HDR (HDR10) ve (HDR10 +) videolarını, birçok cihazın desteklediği daha yaygın AVC’ye (H.264) otomatik olarak dönüştürebilecek.

Android 12’nin, JPEG ile karşılaştırıldığında, aynı dosya boyutunda görüntü kalitesini önemli ölçüde artıran AV1 Hareketsiz Görüntü Dosyası Biçimi (AVIF) görüntülerini destekleyeceği de gelen bilgiler arasında.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.