Mobil Mayıs 14, 2021 12:55

Türkiye’de Covid-19 Aşılanma Oranı Hangi Seviyede?

Türkiye Covid-19 ile mücadelesini tam kapanma süreciyle devam ettiriyor. Peki şu ana kadar nüfusun ne kadarı Covid-19 aşısı oldu?
Türkiye’de Covid-19 Aşılanma Oranı Hangi Seviyede?

Türkiye Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında Ramazan Bayramı’nı evde geçiriyor. Tam kapanma süreci öncesi 50 binin üzerinde seyreden vaka sayıları alınan tedbirler sonrası epey geriledi. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son verilere göre Türkiye’de son 24 saat içerisinde 11.534 vaka görülürken, vefat sayısı ise kayıtlara 238 olarak geçti. Covid-19 salgınına karşı geliştirilen en önemli savunma tabii ki aşı. Peki bir yıla aşkın süredir hayatımızda var olan bu salgına karşı Türkiye’deki aşılanma oranı hangi seviyede?

Türkiye Covid-19 Aşısında Hangi Durum?

Açıklanan verilere göre Türkiye’de son 24 saatte 73.800 kişi daha tamamen aşılandı. Bununla birlikte aşılananların tüm nüfusa oranı %12.8 seviyesine ulaştı. Mayıs ayı sonu itibariyle Türkiye’de 50 milyon kişinin aşılanması hedefleniyordu, fakat tedarik sürecinde yaşanan sıkıntılar ve diğer etkenler göz önüne alındığında bu sayıya ulaşılması pek mümkün görünmüyor.

Almanya gibi aşıyı bulan gelişmiş ülkelere baktığımızda günlük 1 milyon kişinin aşı olduğunu görüyoruz. Yine aşıyı bulan bazı ülkelerde hayat hızla normalleşmeye gidiyor. Örneğin; Amerika’da aşı olanların artık maske takma zorunluluğu bulunmuyor.

Öte yandan Türkiye’de tam kapanmanın sona ereceği 17 Mayıs’tan sonra normalleşme adımları atılmaya başlanacak. Eğitim-Öğretim şu an için uzaktan devam edecek, fakat kafeler ve restoranlar saat 20.00’ye kadar açık olması bekleniyor. Kısmi sokağa çıkma kısıtlamasının ise sürmesi bekleniyor. saat 21.00-05.00 arası tüm yurtta sokağa çıkma yasağının süreceği gelen bilgiler arasında.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.