Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 12, 2021 10:23

Facebook Ve WhatsApp Sorunlarla Boğuşuyor!

Günümüzün popüler platformları arasında yer alan Facebook ve WhatsApp son zamanlar da zor günler geçiriyor. Veri toplama başa bela oldu.
Facebook Ve WhatsApp Sorunlarla Boğuşuyor!

Yıllardır devam eden Facebook davaları hala bir karara bağlanamadı. Popüler sosyal medya mecrası kullanıcıların bilgilerini yabancı istihbarat örgütlerine lanse ettiği için yıllarca gündeme gelmiş ve kullanıcıların verilerini kullanmakla gündeme gelmişti. Ne kadar dava açılırsa açılsın popüler platformu bugün hem ülkemiz de hem de dünya da milyonlarca kullanıcı kullanmaya devam ediyor. Buna ek olarak WhatsApp cephesinde de durum hemen hemen aynı. Gizlilik politikası ile skandalı karşımıza çıkaran uygulama şu günler de zor zamanlar geçiriyor.

Bildiğiniz üzere sosyal medya mecrası hala davalar ile boğuşmaya devam ederken popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı satın almıştı. WhatsApp bu satın alımın ardından epey ivme kazanmış ve kullanıcı kitlesini de artırmıştı. Ancak geçtiğimiz aylar da ortaya çıkan gizlilik politikası hem ülkemiz de hem de dünya da tepki çekmiş, milyonlarca kullanıcı WhatsApp’ı terk etmişti.

Facebook

Facebook

Facebook Ve WhatsApp Bazı Ülkelerde Sorun Yaşıyor

Kullanıcı verilerini toplama nedeniyle pek çok ülke de sorun yaşayan iki platform için yolun sonu göründü gibi. Kullanıcılarının mesajlarına erişmek isteyen, her an her yer de onları takip etmek isteyen iki platform bazı ülkeler de sorun yaşamaya başladı. Ülkeler vatandaşlarının bilgilerinin kullanılmaması, onların takip edilmemesi için bu iki platforma adeta savaş açtı. Kullanıcı verileri ile para kazanmaya çalışan iki uygulama, bazı hükümetler ile sorun yaşamaya devam ederken bu sorunlar platformların kan kaybetmesine yol açacak gibi görünüyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.