Sony Mayıs 10, 2021 20:38

PlayStation 5 Stok Sıkıntısı Uzun Süre Devam Edecek!

Sony PlayStation 5 modelleri yıl boyunca beklenenden hep daha fazla sattı. Bu da üretim için gerekli malzemelerin tedariğini zorlaştırıyor.
PlayStation 5 Stok Sıkıntısı Uzun Süre Devam Edecek!

PlayStation 5 şüphesiz seneye damga vuran oyun konsolu oldu. Türkiye’de dahi stokları sürekli bitti ve yüksek fiyatlardan satılmaya devam edildi. Bu sorun yalnızca bizim değil aynı zamanda diğer ülkelerin de sorunuydu. Zira konsola öyle bir talep geldi ki Sony bu talebi karşılamaya bir türlü yetişemedi. Bu talepler hâlâ devam ediyor. Peki Sony bu duruma karşılık ne yapacak?

Sony, PlayStation 5 modellerinin 2022’de bile yetersiz tedarik sorunu ile karşılaşacağını duyurdu. Bu da Sony’nin en yeni ve en güncel oyun konsolunun limitli satış rakamlarına sahip olacağı anlamına geliyor. Sony Nisan ayının sonlarına doğru finansal raporunu açıkladığında bahsi geçen konsolun ilk çıktığından bu yana 31 Mart tarihine kadar 7.8 milyon satış yaptığını görmüş olduk. Şirket aynı zamanda bu yıl içerisinde en az 14.8 milyon cihaz satmak istediklerini de belirtti.

Buna ilaveten ise 2020 yılının sonuna kadar 4.5 milyon model sattığını ve bunun da rekorları olduğunu açıkladı. Bu da Ocak-Mart ayları arasında 3.3 milyon satış yapıldığını gösterir. Yine de ortada bazı sorunlar yok değil.

Sony PlayStation 5 Modellerine Malzeme Tedarik Edemiyor! 

Sony PlayStation 5

Sony yayınladığı finans raporundan sonra bu kadar yoğun bir taleple karşılaşmanın zorluğundan bahsetti. Geçen yıl kasım ayında piyasaya sürüldüğünden beri bu konsolun talebine yetişemediklerini ve zorlandıklarını açıkladı. Bunun  başlıca sebeplerinden biri ise yarı iletkenlerin elde edilmesinin zorluğundan kaynaklanıyor.

Sony Finans Departmanı Müdürü(CFO) Hiroki Totoki yaptığı açıklamada “Bu yılki talebin dengelendiğini düşünmüyorum. Önümüzdeki yıl daha fazla malzeme ile PlayStation 5 üretsek bile talepleri karşılayamayacağız.” dedi.

Son olarak eğer ki cihazın teknik özelliklerini hatırlamak gerekirse:

  • İşlemci: AMD Zen 2 mimarisi üzerinde 8 çekirdekli, 3.5 GHZ hızında
  • GPU: 10,28 TFLOP, 36 CU 2,23 GHz
  • GPU mimarisi: AMD’nin özel geliştirdiği RDNA 2
  • Bellek: 16 GB GDDR6 / 256 bit
  • Dahili depolama: 825 GB SSD
  • Artırılabilir hafıza: NVMe SSD slotu
  • Harici depolama: USB HDD desteği (PS4 oyunları için)
  • Optik sürücü: 4K UHD Blu-ray sürücü

Bakalım Sony bize yaşanan bu malzeme sorununun çözüleceği günün tarihini verebilecek mi. Şayet böyle bir bilgi elimize geçerse siz değerli okurlarımızla paylaşacağımızdan emin olabilirsiniz!

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.