Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 10, 2021 13:57

Apple Konsol İşine Giriyor! Sony ve Microsoft Ağlayacak

Bugün gelen haberlere göre Apple konsol işine giriyor. Peki bu gerçekten de mümkün olabilir mi? Bizce "Hayır"; ama koca bir AMA var...
Apple Konsol İşine Giriyor! Sony ve Microsoft Ağlayacak

Pandemi süresince dünya evlerinde kaldı ve bu süreçte de hayatımız büyük oranda değişti. Aşıyı geliştiren ülkeler, Almanya, İngiltere ve Amerika yavaş yavaş normalleşme sürecine geçiş yaparken biz halen evlerimizdeyiz ve görünen o ki; uzun bir süre daha evlerimizde kalmak zorunda kalacağız. İşte bu süreçte sosyal medya kullanımı ile özellikle oyun oynama alışkanlıklarımız ciddi oranda arttı. Bu noktada PlayStation 5 ve Xbox Series X en iyi oyun deneyimini bizlere vadetse de el konsollarını halen arıyoruz. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre bu ihtiyacı gören Apple konsol konusunda bir adım atmaya hazırlanıyor.

Aslında bu konu uzun süredir gündemde olan konulardan birisi ama ilk defa bu kadar net bilgiler ortaya çıkmış durumda. Apple’ın yeni bir işlemci (A Bionic ve M serisinden farklı) ve özellikle çok güçlü bir mobil GPU üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu da Apple’ın yeni nesil GPU’sunda son dönemin popüler terimlerinden ışın izleme teknolojisini kullanacağı da gelen bilgiler arasında. Aşağıdaki videoda Ray Tracing yani Işın İzleme teknolojisinin ne olduğunu görebileceksiniz.

Apple bir el konsolu yapar mı? Diye sorarsanız ilk etapta size cevabımız “Hayır” olurdu ama görünen o ki; Apple’ın yönetim kurulu şirketin yeni alanlara yatırım yapmasını da talep ediyor. Zira Apple fark ettiyseniz senden seneye tanıttığı telefon rakamlarını bile sürekli olarak arttırıyor. Yani Apple böyle bir işlemci ve GPU tasarımı yaptıysa; bunu bir şekilde kullanmak isteyecektir. Bu arada Apple’ın Ubisoft gibi oyun şirketleri ile de görüşme yaptığı raporlanıyor.

Bakalım neler olacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.