Akıllı Telefon Mayıs 8, 2021 12:50

Xiaomi ve OPPO, Huawei’in Pazar Payını Kaptılar

Xiaomi ile OPPO Avrupa'da pazar paylarını önemli ölçüde artırdılar. Tabii bundaki en önemli etken Huawei'in pazarda etkisini kaybetmesi.
Xiaomi ve OPPO, Huawei’in Pazar Payını Kaptılar

Yeni bir rapor, Xiaomi ve OPPO gibi Çinli akıllı telefon markalarının bu yılın ilk çeyreğinde Batı Avrupa’da etkileyici bir büyüme kaydettiğini, Huawei’in ise büyük bir kayıp içerisinde olduğunu gösteriyor.

Samsung Lider, Xiaomi ve OPPO Yükselişte

Canalys tarafından yayınlanan son rapora göre Çinli akıllı telefon üreticileri, 2021 yılının ilk çeyreğinde bölgede güçlü bir performans gösterdiler. Söz konusu rapora baktığımızda hangi üreticinin bu yılın ilk çeyreğinde ne kadar pazara hakim olduğunu görebiliyoruz. Samsung yüzde 43’lük pazar payı ile Batı Avrupa pazarında liderliğini sürdürüyor. Samsung’u %24’lük pazar payı ile Apple takip ediyor. Geçen yıl aynı döneme kıyasla Samsung %49, Apple ise %29 oranında bir büyüme kaydetmiş. Apple özellikle iPhone 12 serisinin başarılı satışlarıyla bölgedeki etkisini artırmayı başarıyor.

Xiaomi ve OPPO

Xiaomi ile OPPO, Samsung ve Apple’dan daha düşük pazar paylarına sahip olmalarına karşın bölgede büyük bir sıçrama gerçekleştirmiş durumdalar. Yüzde 15 pazar payına sahip olan Xiaomi %89 oranında bir büyüme kaydetti. %4 pazar payına sahip olan OPPO ise geçen yıla kıyasla %193 oranla muazzam bir büyüme gösterdi.

Huawei, sadece yüzde 3’lük pazar payı ile listenin son sırasına geriledi. Pazar payının %80 seviyesinde gerilmesinin nedeni herkesin malumu Amerika’nın uyguladığı yaptırımlar. Huawei’den doğan bu boşluğu da iki Çinli şirketin kaptığı ortada.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.