Akıllı Telefon Mayıs 8, 2021 15:55

Huawei P50 Lite Bekleyenlere Kötü Haber!

Huawei P50 serisinin tanıtım tarihi ve birçok detayı netlik kazanmış durumda. Peki seride Huawei P50 Lite modeli olacak mı?
Huawei P50 Lite Bekleyenlere Kötü Haber!

Akıllı telefon dünyasındaki durumu göz önüne alındığında Huawei’yi hiç de iyi günler beklemiyor. Amerika’nın yaptırımları sonrası güç bir duruma düşen şirket küresel çapta baş gösteren çip krizinden de fazlasıyla etkileniyor. Huawei P50 serisinin ertelenmesine neden olan çip krizi şirketin giriş ve orta segment telefon üretimin de vurdu. Hatta Çin’den gelen bilgiler Huawei’in giriş ve orta segment telefon üretimini askıya aldığı yönünde. Bu durum Huawei P50 Lite modelinin tanıtımının mümkün olmayacağı anlamına da geliyor.

Huawei P50 Lite Bekleyenlere Kötü Haber

Huawei P50 serisi haziran ayı içerisinde tanıtılacak. P50, P50 Pro ve P50 Pro Plus amiral gemi segmentinde olacakları için hiç de ucuz olmayacaklar. Huawei’in en fazla satan telefonları bugüne dek her zaman Lite modelleri oldu. Hatta P40 Lite bile Google uygulama ver servislerinden yoksun olmasına karşın uygun fiyatı nedeniyle yine de kayda değer bir satış başarısı gösterdi.

Huawei P50

Huawei P serisinde Lite versiyonu bazen serinin önüne çekerek daha erken bir tarihte duyuruyordu. Bu yıl farklı bir süreç işliyor, bırakın Lite modeli P50 serisinin tamamının bile dünya genelinde satışa sunulmayacağından söz ediliyor. HarmonyOS işletim sistemiyle çıkış yapacak seride P50 Pro Plus modelinin küresel çapta satışa sunulmayacağına kesin gözüyle bakılıyor. Çip krizi ve diğer temel bileşenlerin tedarikindeki zorluklar nedeniyle P50 serisinin sadece 1 milyon adet üretileceği gelen bilgiler arasında.

Son olarak; Huawei HarmonyOS işletim sistemiyle akıllı telefon dünyasında elbette bir heyecan yaratacaktır. Fakat akıllı telefon oluşturmak için gerekli olan birçok bileşen şu an tedarik edilemiyor ve bu da üretim hattını etkiliyor. Üretemediği için Çin’de bile giriş ve orta segment telefon satmakta zorlanan Huawei’in bu sorunların üstesinden gelmesi hiç de kolay olmayacaktır. Önümüzdeki günler bakalım neler gösterecek. Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.