Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 8, 2021 13:36

Apple iOS Kullanıcıları Büyük Geçmiş Olsun!

2015 yılında 128 milyon Apple iOS kullanıcısı 2500'den fazla kötü amaçlı yazılımları cihazlarına yüklediler. Güvenlik zaafiyeti şok büyük.
Apple iOS Kullanıcıları Büyük Geçmiş Olsun!

Android’in rakibi olan iOS platformu günümüzde aldığı yepyeni özellikler ve güncellemeler ile adından söz ettiriyor. Son olarak iOS 14.5 cihazlar üzerindeki yeri alırken platform diğer bir yandan da kötü amaçlı yazılımlar ile mücadele ediyor. Günümüze kadar milyonlarca kötü amaçlı yazılım ile kullanıcıların bilgileri çalınırken aynı sorun Android platformunda da karşımıza çıkıyor. Hatırlayacağınız üzere Android platformunda yer alan barkod oyuculardan bir tanesi kullanıcıların verilerinin sızdırılması için kullanılıyordu. Durumu fark eden Google uygulamayı marketten kaldırsa da iş işten geçmişti. Bugün de Apple iOS platformuyla alakalı yeni bir bilgi geldi. İşletim sistemi kullanıcıları 2015 yılından bu yana tam 128 milyon kullanıcı 2500’den fazla kötü amaçlı yazılım yükledi.

Alınan tedbirler ne kadar iyi olursa olsun korsanları durdurmaya yetmiyor. Her seferinde bir yolunu bulup kötü amaçlı yazılımları hayatımıza dahil eden korsanlar ne yazık ki durdurulamıyorlar. Bugün de Apple’ın işletim sistemi hakkında bazı detaylar ortaya çıktı.

Apple iOS

Apple iOS

128 Milyon Apple iOS Kullanıcısı Kötü Amaçlı Yazılıma Doydu

Bildiğiniz üzere şu sıralar Epic Games ve Apple arasında bir dava sürüyor. Bu davanın parçası olarak incelenen Apple dosyaları bazı yeni bilgileri karşımıza çıkardı. İncelenen epostalara göre 2015 yılında kullanıcılar 12500’den fazla kötü amaçlı yazılımı cihazlarına yüklediler. Detaylar da 128 milyon kullanıcının bu uygulamalar tarafından istismar edildiği ortaya çıkarken şirket bu durumun kullanıcılar için en büyük saldırı olduğunu nitelendirdi. Etkilenen 128 milyon kullanıcının 18 milyonu ABD’den olurken, 2500’den fazla kötü amaçlı uygulamanın 203 milyondan fazla kez indirildiğinin altı çizildi.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.