Güncel Teknoloji Haberleri Mayıs 7, 2021 17:54

Huawei Telefon Fiyatlarını Artıracak! Sebebi Neydi Ki?

Çinli Huawei telefon fiyatları için istemeden de olsa aksiyon alacak. Peki, firmalar neden telefonlarının fiyatlarını artırma yoluna gitti?
Huawei Telefon Fiyatlarını Artıracak! Sebebi Neydi Ki?

Amerika ile yıldızı bir türlü barışmayan Huawei telefon konusunda sıkıntılı bir sürece girmek üzere. Yonga seti üretemediği için elindeki Kirin yongaları ile idare eden Çinli firma, şimdi de ilginç bir çözüm ile karşımıza çıkacak. Bildiğiniz gibi dünya genelinde çip krizi var. Bu krizden dolayı yonga setleri üretilemiyor. Diğer firmalar da Xiaomi bile telefonlarının fiyatlarını artırmak zorunda kalacaklarını açıklamıştı. Şimdi bu kervana Huawei de katılıyor.

Huawei telefon fiyatları tatlı tatlı zamlanıyor

Zhuan Zhuan Group tarafından açıklanan son istatistiklere göre, Huawei P40 gibi Huawei akıllı telefon 5G varyantlarının fiyatındaki artış bu ayın başlarında başladı. Bu istatistiklere göre; Huawei Mate 40 Pro 5G’nin 128GB versiyonu yüzde 5.06 ile en yüksek artış oranını yaşayan telefon oldu.

Ayrıca Huawei Mate 40 5G, Mate 40 Pro 5G ve P40 5G gibi diğer 5G cihazları da ikincil pazardaki fiyat artışlarını gösteriyor. Belirtildiği gibi Huawei Mate40 Pro 5G’nin 128GB versiyonu, bir önceki aya göre yüzde 2,63 artışla 5298 Yuan’a ulaştı.

Bunu takiben Huawei P40 5G yüzde 3,17 artışla 3.578 Yuan’a ulaşılırken, Huawei Mate40 Pro 5G 128GB varyantı yüzde 5,06 artışla en pahalı orana sahip oldu.

Huawei telefon

Anavatanında pazar payını vivo’ya kaptıran ve ilk beşe giremeyen Huawei’yi zor günlerin beklediği yadsınamaz bir gerçek. Çinli firmanın bu durumdan kendini kurtarması için Qualcomm veya MediaTek ile anlaşma yapması gerekiyor. Ya da TSMC ile olan süreci hızlandırması ve Kirin yongalarının üretimine tam gaz devam etmesi şart. Umarız Huawei’den bu konuda net bir hamle gelir ve telefonlarının fiyatları daha fazla artmaz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.