Mobil Mayıs 3, 2021 13:53

Türkiye Kripto Para İçin Üfleyerek Yeme Hazırlığında!

Birer birer kapanan ve halkı mağdur eden Türkiye kripto para şirketlerinin yarattığı sorunlardan sonra Devlet, sıkı denetim başlatacak.
Türkiye Kripto Para İçin Üfleyerek Yeme Hazırlığında!

Daha önce kripto para ile ponzi sistemi (saadet zinciri) arasında büyük benzerlik olduğuna dair bir haber yapmıştık. Thodex, Vebitcoin gibi kripto para şirketlerinin kapanması üzerine pek çok vatandaş mağdur oldu. Dolandırıcılık şebekesine dönüşen bu sektör için Devlet önlem almaya başlıyor. Devlet, kara para aklamayı önleme ve terörle mücadele finansman düzenlemesine tâbi şirketler listesine çevrimiçi kripto para alım satım platformlarını ekledi. Hem ulusal hem de uluslararası haber ajansı tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilgili kararına atıfta bulunarak duyuruldu.

Geçtiğimiz ay, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası  ödemelerde kripto para kullanımını yasakladı ve kararı dijital para birimi kullanan işlemlerin güvensiz olduğu gerçeğiyle açıkladı. Bunun ardından iki Türk kripto para borsası hemen çalışmayı durdurdu ve bu iki şirket hakkında soruşturma başlatıldı. Özellikle Twitter’da Thodex’e para kaptıran vatandaşlar mağduriyetlerini dile getirmeye devam ediyorlar.

TBMM Dilekçe Komisyonu, vatandaşların şikayetini dikkate alarak ülkemizdeki kripto para varlıklarının giriş çıkışını izleyeceğini bildirdi. Ancak belirtmek gerekir ki, ülkemizde de pek çok ülkede olduğu gibi kripto para kullanımı yasal değil. Herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmasının vergilendirmeyi de beraberinde getirmesi nedeniyle pek çok kişi kripto para kullanarak denetimden uzak olmak istiyor. Bu da büyük bir çelişkiye yol açıyor.

Yaklaşık 2 milyar dolar gibi yüklü bir parayla yurtdışına kaçan Faruk Fatih Özer’in yarattığı tartışmalara Sermaye Piyasası Kurulu şu şekilde yanıt verdi: ““Bunlarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları ve kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları konusunda vatandaşlarımız uyarılmıştır.” Biz de vatandaşlara, devletlerin resmi para birimlerinde karşılığı olmayan bu sanal paralara güvenmemelerini tavsiye ediyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.