Sony Nisan 30, 2021 18:57

Sony Telefon İşinde Kâra Geçti! Japonya’da Bir Bayram Havası Var!

Japon teknoloji devi Sony telefon işinde yıllardan sonra ilk kez kâra geçti. Yeni Xperia serisi görünüşe göre Sony'ye yaradı.
Sony Telefon İşinde Kâra Geçti! Japonya’da Bir Bayram Havası Var!

Bir zamanlar telefon pazarında fırtınalar estiren LG’nin mobil piyasadan ayrılmasının ardından gözler Sony cephesine çevrilmişti. LG ile aynı kaderi paylaşacak denilen Sony, herkese tokat gibi bir cevap verdi. Sony telefon işinde uzun yıllardan sonra ilk defa kâra geçtiğini açıkladı.

Koronavirüs pandemisinden dolayı akıllı telefon satışlarında 2.9 milyon düşüşe rağmen Sony, 4 yılda ilk kez kâr elde etmeyi ve 254,96 milyon dolar kazanmayı başardı. Bu başarı Sony’yi bile şaşırtmış durumda ki adamlar beklentileri aşan gelir diye bu raporlarını paylaştı.

Şirketin azalan arzdan nasıl kâr elde etmeyi başardığı sorusunun cevabı, ilgili maliyetleri düşürmek ve cihazların ortalama satış fiyatını artırmak oldu. Sony, 2021’deki satışlar için herhangi bir tahmin yapmamayı reddetti. Ancak firmanın yeni tanıttığı Xperia modellerinin, Sony’ye nasıl yansıdığını yılın sonunda açıklanacağı duyuruldu.

Araştırma firması olan Canalys, bu yılın ilk çeyreğinde küresel akıllı telefon pazarı araştırmasının sonuçlarını özetledi. Araştırmalara göre telefon sektörü salgın nedeniyle önemli bir durgunluğun ardından tekrardan yükselişe geçmeye başladı. Üç aylık dönemde akıllı telefon teslimleri 347,4 milyon adede ulaştı. Bu, sevkiyatların 272,5 milyon birime eşit olduğu geçen yılın sonucundan yüzde 27 daha fazla.

Sony Telefon

Çeyrek sonunda en büyük oyuncu yüzde 22 pay ile Güney Koreli dev Samsung oldu. İkinci sırada yüze 15 ile Apple yer alırken, Xiaomi yüzde 14 ile ilk üçe giriyor. Ardından sırasıyla yüzde 11 ve yüzde 10 olan Oppo ve Vivo yer alıyor.

Sony’nin bu yükselişi devam ederse önümüzdeki dönemde OPPO ve Vivo’nun tahtı sallanabilir. Ancak Sony, şu sıralar üst segmente oynuyor. Üst segmentin niş bir kitlesi olduğu için beklentiyi karşılamak biraz zor olabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.