Mobil Nisan 28, 2021 18:57

HOBOT-298 Gırgır Tipli Cam Sileceği, Fesuphanallah!

Üstüme iyilik sağlık! Akıllı ev gereçlerinde çıta arşa çıktı. HOBOT-298 adlı enteresan bir cam silen robot üretildi. Gırgıra benziyor!
HOBOT-298 Gırgır Tipli Cam Sileceği, Fesuphanallah!

Hâlâ pek çoğumuzun evinde bulunan ve özellikle 90’larda aktif bir şekilde kullandığımız gırgırlara benzeyen bir mini robottan bahsedeceğiz. Ev hanımları, temizlik emekçileri, “Cam silmekten imanım gevredi ama bir türlü pırıl pırıl olmuyor” diyenler için bu cihaz ideal. HOBOT-298 Rusya’da satışa sunuldu.

HOBOT-298’in temel çalışma prensibi, diğer pencere temizleme robotları modelleriyle tamamen aynı. Bir vakum pompası, robotun temizleme yüzeyi ile cam arasında bir boşluk oluşturuyor. Bu cihazın cama sıkıca yapışması için hafifçe bastırmak yeterli oluyor. Ayrıca cihaz, standart bir elektrikli süpürgeden daha az gürültü çıkarıyor. Ayrıca robot  entegre ultrasonik püskürtme modülüne sahip değiştirilebilir bir temizleme sıvısı tankı ile donatılmıştır. Düzgün ve aynı zamanda az miktarda püskürtülen sıvı nedeniyle robot, temizlenecek yüzeyde kaymaz.

Bu cihazlar için özel üretilmiş temizlik sıvılarından başka sadece arıtılmış su kullanılabilir. Diğer sıvılar robota zarar verebileceğinden sadece bu robot için üretilmiş temizleyicileri kullanmak gerekiyor. Robotun orta kısmı, cihazın elde alınabileceği, hareket ettirilebileceği, pencereye takılabileceği ve ondan çıkarılabileceği yanlarda oluklu bir tutamak şeklinde yapılır. Gövdenin alt kısmı dört kızak üzerinde hareketli platform şeklinde yapılmıştır. Elektrik motoru çalışırken, platform cihaz gövdesine çekilir ve merkezi kısmında -temizleme bezinin çevresinde- yıkayıcının cam üzerinde tutulduğu bir vakum oluşturulur. Havayı tahliye etmek için alt yüzeyin tamamı birçok küçük delikle kaplanmıştır.

Yakın zamanda bütün ev işlerinin robotlar tarafından yapılacağı teknoloji patlaması yaşayacağımız döneme gireceğiz. Zamandan tasarruf etmek modern insanın en önemli önceliği. Ülkemizde şimdilik satışa sunulur mu bilemiyoruz ancak yakın zamanda Türkiye pazarına da girecektir.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.