Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 26, 2021 19:28

Monster Notebook Uyardı! Tedarik Sorunları Fiyatları Arttıracak

Monster Notebook bilgisayar alacakları ve almayı hazırlananları uyardı! Çipset krizi fena büyüyor. Fiyatlar artacak...
Monster Notebook Uyardı! Tedarik Sorunları Fiyatları Arttıracak

Son dönemde yaşanan pandemi ve Tayvan’da yaşanan kuraklık sebebiyle çip üretimi tarafında büyük aksaklıklar söz konusu. İşte bu yüzden de birçok cep telefonu tanıtılsa da ülkemiz pazarında satışa sunulamıyor ya da oldukça geç geliyor. İşte bu durum özellikle bilgisayar dünyasını derinden etkilemeye başlıyor. Yerli marka Monster Notebook bugün bir basın açıklaması yaptı ve durumun ciddiyetini bizlerle paylaştı.

Monster Notebook’un yaptığı basın açıklamasını aşağıda sizinle paylaşacağız ama özet olarak durum şudur. Çipset üretimi resmen durma noktasına gelmiş görünüyor. İşte bu da tedarik sürecinde sorunlar yaşanmasına sebebiyet verecek ve arz – talep dengesinde arz oluşturulamadığı için fiyatlarda ciddi bir artış görülebilir. Bir de buna 8,30 TL seviyesine sabitlenen dolar kurunun ve doların artma ihtimalini de göz önüne alırsak; bu aralar bir laptop vs almak istiyorsanız stoktaki ürünleri kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Zira yeni gelecek ürünler konusunda Monster Notebook bizleri uyarıyor…

Monster Notebook Basın Açıklaması

Yüksek performanslı dizüstü oyuncu bilgisayarları ve oyuncu ekipmanları alanında faaliyet gösteren teknoloji markası Monster Notebook olarak, sektörümüzün mevcut koşullarına yönelik bu açıklamayı yapma ve kamuoyunu bilgilendirme gereği duyuyoruz.

Şirketimiz pandeminin ilk günlerinden itibaren yaşanan gelişmeler ışığında birçok önlem almış ve topluma, müşterilerine ve çalışanlarına karşı sorumlu bir şirket olma anlayışıyla üzerine düşenleri hayata geçirmiştir ve her geçen gün önlemlerini arttırmaya devam etmektedir.

Ancak, bugün sadece dünya devi teknoloji markalarını ve sektörümüzü değil, ekonomileri etkileyen başka bir sorunla karşı karşıyayız.

Küresel çip endüstrisinin pandemi sürecinin başından itibaren karşılaşmakta olduğu zorluklar artık, içinde yer aldığımız bilgisayar ve oyun ekipmanları sektörü de dahil, tüm sektörleri etkileyen bir çip krizine dönüşmüştür. 2020’nin ilk aylarında tedarik süreçlerinde yaşanan aksaklıklarla başlayan bu süreç, çip üretiminde kullanılan ham maddelerin imalatında yaşanan kesintilerle devam etmiş, çip üretim tesislerinin pandemi döneminde teknoloji ürünlerine yönelik talebin beklenmedik artışına yanıt vermekte zorlanmasıyla ciddiyet kazanmıştır.

Bu durum, dünyanın önde gelen çip üreticilerinin bulunduğu Tayvan’da yaşanan kuraklık sebebiyle çip üretim fabrikalarının ihtiyaç duyulan miktarda su kaynağına erişememesi gibi faktörlerin de etkisiyle küresel bir krize dönüşmüştür. Ayrıca, dizüstü bilgisayarların üretiminde kullanılan lcd ekran panelleri, vram gibi bileşenlerin tedarik süreçlerini de etkilemektedir.

Dünyadaki tüm teknoloji markalarının üretim süreçlerini olumsuz etkileyen bu krizin bir süre daha çözülemeyeceğini ön görüyoruz. Bu bağlamda kamuoyunu, yüksek talebe rağmen düşük üretim karşısında yaşanan bu durumun devam etmesi dolayısıyla önümüzdeki dönemde teknoloji ürünlerinin maliyetlerinde önemli bir artışa sebebiyet vereceği konusunda önceden bilgilendirme gereği duyuyoruz. 

En yeni teknolojileri pazara en erişilebilir fiyatlarla sunma politikasını benimsemiş bir marka olarak, bugüne kadar fiyatlarımızın etkilenmemesi için üstümüze düşen tüm aksiyonları aldık.  

Ancak bununla birlikte, kontrolümüz dışında gelişen bu sürecin, ilerleyen dönemde dünya genelindeki tüm üreticiler gibi, Monster Notebook ürünlerinin fiyatlarında zorunlu bir artışa yol açmasını bekliyoruz.

Kamuoyuna şimdiden duyururuz; her zaman müşterisinin yanında olan bir marka olarak tüm kullanıcılarımızın bilgisine sunarız.

 

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.