Akıllı Telefon Nisan 20, 2021 11:53

Samsung Afrika Pazarında Liderliği Kaybetti! Sürpriz Lidere Selam Olsun

Samsung Afrika pazarında artık bir numaralı akıllı telefon üreticisi değil. Alım gücünün düşük olduğu kıtada 1 numara sürpriz bir ismin oldu.
Samsung Afrika Pazarında Liderliği Kaybetti! Sürpriz Lidere Selam Olsun

Dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından biri olan Counterpoint Research tarafından yayınlanan son rapora göre Samsung Afrika Kıtası’nda artık bir numara değil. Samsung’un  bugüne kadar domine ettiği pazarın yeni lideri ise Çin merkezli akıllı telefon üreticisi Tecno oldu. Operasyonlarını yoğun olarak Afrika ve Güney Asya pazarlarında sürdüren firma böylece yıllardır sürdürdüğü yatırımların en güzel meyvesini almış oldu.

Samsung Afrika ‘da İkinci, Diğer Rakipler Çok Geride

Geçen yıl pazarın %18’ini elinde bulunduran Samsung, salgın nedeniyle tedarik zincirinde yaşanan sorunlar ve yıl sonuna doğru satışlarda yaşanan durgunluk nedeniyle pazarda liderliğini kaybetti. Geçen yıl Samsung’un ensesine kadar gelen Tecno, kıtada özellikle temmuz ayından sonra artırdığı satışlarla birlikte ilk kez bir numaraya oturdu.

Tecno firmasının birinci, Samsung’un ikinci sırada yer aldığı listenin üç numarasında Itel, dördüncü sırasında Huawei yer alıyor. Birçok ülkede ciddi pazar payı kayıpları yaşayan Huawei’in buradaki kaybı %2 seviyesinde ve hala birçok önemli rakibinin önünde.

Infinix’in beşinci sırada yer aldığı sıralamada Xiaomi altıncı sırada ve geçen yıla kıyasla pazar payını %100 artırmış durumda. Benzer bir artış OPPO cephesinde de söz konusu. Apple, Nokia ve Realme’nin pazar payları %1 seviyesinde. Ülkeye yakın zamanda giriş yapan Realme’nin uygun fiyatlı telefonlarla birlikte 2021 yılında ciddi bir çıkış yapması bekleniyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.