Mobil Nisan 19, 2021 20:22

Reddit, Pinterest ve Alibaba Pasaklı Kontes Oldu! Karbon….

İnternet sitelerinin enerji kaynaklarına verdiği zarar ve karbon salınımında Reddit, Pinterest ve Alibaba zirveyi paylaşıyor. Peki ama nasıl?
Reddit, Pinterest ve Alibaba Pasaklı Kontes Oldu! Karbon….

Sera gazı emisyonu küresel bir sorun olmaya devam ediyor. Reddit, Pinterest ve Alibaba, yeni bir araştırmaya göre web’deki karbon kirliliği en fazla olan web siteleri arasında yer alıyor. Çok yüksek sera gazı emisyonuna sahip kaynaklar arasında oyun portalı Nintendo, spor kanalı ESPN ve moda zinciri Uniqlo da yer alıyor.

Enerji karşılaştırma platformu uSwitch tarafından yayınlanan bir rapor, bir sitenin enerji verimliliğini etkileyen birçok faktörü dikkate alarak, barındırmadan yazı tipi boyutuna, resimlere, videolara ve renklere kadar en popüler 200 web sitesinin karbon ayak izini hesapladı. Temel gösterge, elbette belirli bir bulutun, bir telekomünikasyon ağının çalıştığı enerji kaynaklarıydı. Büyük bir veri merkezi fosil yakıtlarla çalışıyorsa, doğal olarak, benzer bir anti-derecelendirmeye giriyor. Bu da enerji kaynaklarının durumunu etkiliyor.

Reddit, ankete katılan yüzlerce site arasında kirlilik açısından ilk sırada yer aldı. Yalnızca bir ziyaret ve 69 tıklamayla site, tahmini 13.05 gram karbondioksit yayıyor ve bu da arabayla 5 km yol gitmiş kadar sera gazı salıyor. Aynı zamanda Wikipedia, İnternet üzerindeki “en temiz” popüler kaynak haline geldi. Ziyaret başına 0,04 gram karbondioksit üretiyor. Çevre dostu olma ve enerji verimliliği açısından ikinci sırada, profesyonel sosyal ağ LinkedIn ve onu moda devi H&M izliyor. Online ödeme sistemi PayPal, web yayıncısı WordPress ve kripto para borsası Coinbase de uSwitch tarafından ilk 10’da yer aldı.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.