Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 18, 2021 17:55

PlayStation 5 Tarihe Geçti! Konsol Savaşlarının Kazananı Kim?

6 ay önce çıkan PlayStation 5 satış rekorları kırmaya devam ediyor. Yarışı önde götüren Sony, önemli bir başarı daha elde etti.
PlayStation 5 Tarihe Geçti! Konsol Savaşlarının Kazananı Kim?

İki büyük oyun konsol üreticisi Sony ve Microsoft arasındaki rekabet hız kesmeden devam ediyor. Bir önceki nesilde PS4 yarışı önce tamamlarken görünen o ki yeni nesilde de kazanan PS5 olacak. Akıllı telefon üretiminde istediği başarıyı elde edemese de konsol tarafında son derece iddialı olan Sony, rekorları kırmaya devam ediyor. Üretim konusunda her ne kadar sıkıntı  yaşansa da Sony PlayStation 5, Microsoft’un kendi evinde yani ABD’de de tarihin en hızlı satan oyun konsolu olmayı başardı.

playstation 5

National Purchase Diary raporuna göre PS5, hem gelir olarak hem de satış birimi olarak ABD’nin en hızlı satılan oyun konsolu olmayı başardı. Buna rağmen Sony hala satışlardan memnun değil. Pandemi koşulları sebebiyle üretim sıkıntıları yaşayan şirket, taleplere yetişemiyor ve birçok ülkede stok sıkıntı yaşanıyor.

Tarihin en çok satan konsol unvanı ise hala geçilemedi. 2000 yılında duyurulan ve dönemine bomba gibi bir giriş yapan PS2 satışta olduğı 13 yıl boyunca toplam 155 milyon adet sattı. Bu da onu hala zirvede tutmaya yetti. Onun hemen arkasında 154.2 milyonla Nintendo DS ve 118.69 milyonla Nintendo Game Boy yer alıyor.

playstation 5

Listenin devamı ise şu şekilde sıralanıyor; PlayStation 4 (Sony) : 114.9 milyon, PlayStation (Sony): 102.49 milyon, Wii (Nintendo): 101.63 milyon, PlayStation 3 (Sony): 87.4 milyon, Xbox 360 (Microsoft): 84 milyon, Game Boy Advance (Nintendo): 81.51 milyon, PlayStation Portable (Sony): 80 milyon.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.