Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 13, 2021 11:27

Başkasının WhatsApp Hesabını Silmek O Kadar Kolay ki!

Başkasının WhatsApp Hesabını Silmek mümkün olabilir mi? Mark Zuckerberg'in kurduğu sistemde her şey mümkün. Sen adam olmazsın Mark...
Başkasının WhatsApp Hesabını Silmek O Kadar Kolay ki!

Sosyal medyaların bizlere sunduğu güvenlik sorunları ile ilgili son dönemde çok fazla haber yaptık ve görünen o ki; yapmaya da devam edeceğiz. Sosyal medyalar üzerinden tüm bilgilerimiz, görsellerimizi ve mesajlarımızı iletiyoruz. Bunların güvenlik açıkları ise sosyal medyanın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak artıyor. Bir Facebook girişimi olan WhatsApp ise son dönemin güvenlik tarafında en tartışılan uygulamalarından birisi. Bugün ortaya çıkan bir habere göre bir başkasının WhatsApp hesabını silmek çok ama çok basit.

Yapmanız gereken şey ise çok basit. Bildiğiniz üzere WhatsApp’ı kurduğunuzda sizden telefon numaranızı istiyor ve siz de ilk girişte telefon numaranızı giriyorsunuz. Daha sonra WhatsApp “sizin siz” olduğunuzu anlamak için bir kod gönderiyor. İşte hackerlar bu noktada bu gönderilen mesajı göremedikleri için defalarca yanlış kod girerek hesabın 12 saat süresince askıya alınmasını sağlıyorlar. Daha sonra da bu saldırganlar ya da hackerlar WhatsApp’a telefonunun çalındığını veya kaybolduğunu iddia eden bir e-posta göndererek bu numarayla ilişkili WhatsApp hesabını bloke etmesini istiyor.

Peki WhatsApp ne mi yapıyor? Tüm her şeyi bloke ediyor ve ulaşılamaz hale getiriyor ve siz öylece kalıyorsunuz. Bu sorun bugün itibariyle Luis Marquez Carpintero ve Ernesto Canales Perena adındaki güvenlik yazılımcıları tarafından ortaya çıkartılmış bir durum. WhatsApp’ın by sorunu nasıl çözeceği ile ilgili de bir bilgi vs ortada bulunmuyor. Bu noktada en önemli durum ise WhatsApp’ın bunu bir güvenlik açığı olarak bile görmemesi.

Bu ve buna benzer güvenlik açıklarının milyar dolarlık şirketler tarafından hızlı bir aksiyon ile geri dönüş alınamaması da ilginç bir durum. Zira burada yapılması gereken şey çok basit. Böyle bir durumda; hesabın sahibi olduğu söylenen kişinin hem ikinci telefon numarasına hem de mail adresine farklı güvenlik kodları gönderilebilir ve mailinde bu kodları onaylatması istenebilir. Böylece ikili faktör doğrulaması gibi bir sistem yapılabilir diye düşünüyoruz. Bu da Mark’a, bizden ücretsiz bir akıl olsun…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.