Mobil Nisan 9, 2021 15:21

Meizu 18 iPhone Gibi Gizlilik Sunacak! Çinliler Aştı Kendi!

Güvenlik konusunda Çinliler Apple'ın yoluna saptı. Meizu 18 serisi iPhone gibi gizlilik deneyimi sunacak. İşte konuyla ilgili detaylar.
Meizu 18 iPhone Gibi Gizlilik Sunacak! Çinliler Aştı Kendi!

Telefon sektöründe uzun bir süredir sessiz olan Meizu, bu sessizliğini Meizu 18 serisi ile bozmuştu. Firmanın açıklamalarına göre iPhone kullanıcılarının bile satın aldığı bu seri için yeni bir özellik duyuruldu. Gizlilik konusunda çok eleştirilen Çinliler görünüşe göre Apple’ın yolundan gitmeye başlayacak.

Meizu 18 gizlilik konusunda iPhone’a rakip olacak!

Meizu Technology bugün Flyme 9 gizlilik korumasını daha da geliştirdiğini duyurdu. Bu yeni iyileştirme, sistemin uygulamaların yetkilendirme olmadan kullanıcıların verilerini toplamasını durdurmasını sağlayacak.

Firmanın yeni canavarını varsayılan olarak “Kısıtlı Uygulama İzleme” özelliğini açacak. Ancak bu özellik, yalnızca şirketten OTA güncellemesi mevcut olduktan sonra varsayılan olarak aktif olacak. Şimdilik Çinli şirket OTA güncellemesinin ne zaman geleceğini belirtmedi.

Meizu’ya göre, “Kısıtlı Uygulama İzleme” işlevini varsayılan olarak etkinleştiren ilk Android telefon üreticisi olacak. Şirket, bunun kolay bir karar değil, gerekli bir karar olduğunu söylüyor. Meizu, gizlilik hakkını kullanıcılara iade etmeyi umuyor. Şirket, her kullanıcının hangi uygulamanın verilerini topladığını bilmeyi hak ettiğine inanıyor.

Kullanıcı gizliliğini daha iyi korumak için, kullanıcı cihaz reklam tanımlayıcılarını izleyebilmeleri veya bunlara erişebilmeleri için uygulamaların yetkilendirilmesi gerekir.

Kısa süre önce, bir gizlilik uzmanı, Android kullanıcılarını izinsiz olarak izlediğini iddia ederek Google’ın araştırılmasını istedi. Google’ın reklam kodunun çalışma prensibi, Google’ın farklı web sitelerindeki kullanıcıları izlemesine ve tarama geçmişlerine göre reklamlar sunmasına olanak tanıyor. Bu yüzden bu sistem pek güvenli kabul edilmiyor.

Meizu 18 Pro

Kullanıcı verilerini izleme fikri internet şirketleri için çok önemlidir. Facebook beğenileri, hedeflenen reklamlar için kullanıcı verilerini izlemeye büyük ölçüde güveniyor. Apple geçtiğimiz günlerde, yeni politikasının, kullanıcıların Facebook gibi internet devlerinin verilerini almadan önce izin vermelerini sağlayacağını söyledi.

Çinli firmaların Apple’ın yolundan gidecek olması oldukça sevindirici. Çin dışında global pazarda da kendilerini gizlilik ile pazarlayacak olan Çinli firmalar, kendilerine olan önyargıyı kırmış olacak. Bu gelişmeler Donal Trump’a da kapak olacak gibi görünüyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.