Güncel Teknoloji Haberleri Nisan 8, 2021 15:28

Samsung Olympus ile Anlaşabilir! Kamerada Devrim Başlıyor!

Samsung Olympus ile anlaşmak için kolları sıvamış durumda. Rakiplerin Leica ve Hasselblad ataklarına Samsung sessiz kalmayacak.
Samsung Olympus ile Anlaşabilir! Kamerada Devrim Başlıyor!

Samsung  telefon markası ile kamera şirketi arasında yeni ortaklığa ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Samsung  Olympus ile anlaşarak Huawei’nin Leica ve OnePlus’ın Hasselblad atağına sessiz kalmayacak. Galaxy S22 ailesinde yer alacak alması beklenen bu lensler ile kamera tarafında büyük bir devrim yaşanabilir.

Bu iddia henüz kesinleşmemiş olsa da, konuya ilişkin raporlar Olympus’un Samsung’a stratejik bir ortaklık için başvurduğunu gösteriyor. Ayrıca Samsung’un Olympus’un optikleri dahil olmak üzere fotoğraf ve videografinin temel alanlarındaki uzmanlığı ve renk tonu gibi uzmanlaştığı alanlardan yararlanacağı söyleniyor.

Telefon markaları ve kamera ana şirketleri arasındaki ortaklıklar yeni bir şey değil. Nokia, altın çağında, Carl Zeiss optiklerini, en üst düzey N serisi varyantlarında sunuyordu. Akıllı telefon alanında, Çinli dev Huawei, yıllar boyunca Leica ile verimli bir ortaklık kurmuştu.

En son bu tür ortaklıklardan biri, çok yıllı bir anlaşmada ikonik kamera markası Hasselblad ile ortaklık yapan OnePlus’tan geldi. Vivo‘nun yeni X serisi akıllı telefonlarında da Zeiss optikleri kullanılmıştı.

Samsung da bu tür ortaklıklara tamamen yabancı değil. Koreli elektronik devi bugün, tüketici ses alanında oldukça iyi bilinen bir marka olan AKG tarafından ayarlanmış ses aksesuarlarına sahip. Ancak kamera bölümünde ise Samsung tek başına faaliyet gösteriyor.

Samsung Olympus

Dikkat çeken en ilginç nokta, Samsung’un kamera görüntü sensörü işinde halihazırda tanınmış bir dev olması ve Sony’nin yanı sıra dünya çapında kameralar için en büyük sensör yongası üreticilerinden biri olması. Ultra yüksek kaliteli lensleriyle tanınan Olympus ile bir ortaklık bu nedenle ilginç bir işbirliği olabilir.

Eğer iki firma arasında bir ortalık kurulursa bunun yıl sonuna doğru duyurulması ve akabinde Galaxy S22 ailesinde bunun meyvelerini vermesi bekleniyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.