WhatsApp Nisan 6, 2021 9:53

WhatsApp Üzerinden Gelen Mesajlara Dikkat Edin!

Dünya üzerinde milyonların kullandığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp tehlikede! Kullanıcılar sahte spam mesajlar ile hack saldırısına uğruyor!
WhatsApp Üzerinden Gelen Mesajlara Dikkat Edin!

Son zamanlarda pek çok uygulamanın hack saldırısına uğradığını biliyoruz. Bunlara YemekSepeti ve Facebook da dahil. Saldırganlar kullanıcıların bilgilerine ulaşabilmek adına ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar. Sürekli yöntem değiştiren bu saldırganlar yeni bir hack yöntemi bulmuşlar. Bu yöntemle birlikte WhatsApp bilgileriniz ve mesajlarınız çok kolay bir şekilde hack saldırısına uğruyor ve ele geçiriliyor! Haberimizin devamında bu saldırının nasıl gerçekleştiğini ve ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz!

WhatsApp Kullanıcıları Spam Mesaj Yoluyla Hack Saldırısına Uğruyor!

Bu saldırıdan korunmak için öncelikle bu saldırının ne olduğunu anlamak gerekir. Daha sonra ise nasıl korunacağınızı bilmelisiniz. Eğer telefonunuza WhatsApp adı altında bir SMS geldiyse içerisinde bir kod barındırıyor olmalıdır. Daha sonra ise WhatsApp üzerinden muhtemelen güvendiğiniz bir arkadaşınız sizden telefonunuza gelen kodu söylemenizi isteyecektir.. Eminiz ki bazıları bu ufak ricaya karşı arkadaşına zaten güvendiği için mesajın kimden geldiğine bile bakmadan kodu söyleyecektir. İşte olayların koptuğu nokta burası! Eğer kodu söylerseniz hesabınız ele geçiriliyor!

Whatsapp hack spam mesaj

Arkadaşınızın sizden böyle bir kod isteme sebebi aslında o kişinin sizin arkadaşınız olmamasından kaynaklanıyor! Aynı yöntem ile birlikte onun da hesabı ele geçirilmiş ve ele geçiren kişi tarafından sizin de hesabınıza bir saldırı gerçekleştiriliyor. Bundan kurtulmak ise çok basit. Telefonunuza gelen kodu asla kimseyle paylaşmayacaksınız, hatta mümkünse silin, ve arkadaşınızı arayacaksınız. Telefonu açan arkadaşına WhatsApp hesabının çalınmış olduğunu söyleyecek ve hesabına tekrardan giriş yapmasını isteyeceksiniz. Sonrasında ise hesabını 2 aşamalı doğrulama ile birlikte güvence altına almasını tavsiye edeceksiniz. Böylelikle hesabı başka bir sefer daha tehlike altına girmemiş olacak.

Unutmayın! Eğer kodu arkadaşınızla paylaşırsanız rehberinizdeki herkesin telefon numarasının çalınacağı gibi, bütün mesajlarınız da kopyalanacaktır. Hatta hesabınızı ele geçiren kişi sizin adınıza arkadaşlarınız ile konuşabilir, banka hesabını gönderip borç para dahi isteyebilir! Bu sebepten kişisel bilgilerinizi korumak adına böyle numaralara düşmemeye dikkat edin! Artık nasıl korunacağınızı biliyorsunuz. Arkadaşlarınızı da uyarmak ve güvenceye almak adına bu yazıyı onlarla da paylaşabilirsiniz!

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.