Facebook Nisan 4, 2021 10:16

Facebook Hesabı Olanlar Aman Dikkat! Türkiye’deki 20 Milyon Hesaptan Veriler Çalındı

Facebook hesabı olanlar bazı kişisel verileriniz çalınmış olabilir. 533 milyon Facebook hesabının verileri internete saçıldı. Şimdi ne olacak?
Facebook Hesabı Olanlar Aman Dikkat! Türkiye’deki 20 Milyon Hesaptan Veriler Çalındı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook’ta son yılların en büyük veri sızıntısı yaşandı. ABD merkezli Business Insider sitesinin aktardıklarına göre dünya genelinde 533 milyon kullanıcının kişisel verileri sızdırıldı. Ya da satıldı demek daha mı doğru olur? Facebook hesabı olanlar dikkat diyoruz!

Dünyanın bir numaralı sosyal medya platformunda bu denli büyük bir veri sızıntısının gerçekleşmesi akıllara bilgilerimiz yine mi satıldı düşüncesini getirmedi değil. Hani bunu düşünenler de haksız değil.

533 milyon Facebook hesabı sızdırıldı

Sitenin aktardıklarına göre 106 ülkeden kullanıcılara ait bilgiler paylaşılırken, bu ülkeler arasında 19.6 milyon kullanıcının Türkiye’den olduğu kaydedildi. Geçen yıl yayınlanan bir raporda Türkiye’de Facebook kullanıcı sayının 40 milyonu bulmak üzere olduğu belirtildi. Bu bilgiden yola çıkarak ülkemizdeki tüm Facebook hesaplarının yarısına ait veriler ele geçirildi diyebiliriz.

Yayınlanan listeye göre hesap verileri çalışan kullanıcıların 32 milyonu Amerika’dan. 11 milyonu İngiltere’den ve 6 milyonu Hindistan’dan. Hangi ülkeden kaç hesaba ait verilen ele geçirildiğine dair verileri alt bölümde bulabilirsiniz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.