Nokia Mart 27, 2021 14:25

Nokia Ay Projesi Hayaldi Gerçek Oluyor!

Nokia zamanında bir Ay projesi için Vodafone ve Audi ile ortaklık kurmuş, ancak bu ortaklıkta bir gelişme sağlanamamıştı.
Nokia Ay Projesi Hayaldi Gerçek Oluyor!

Kurulan ortaklığın bir meyvesini yiyemeyen şirket sadece Ay ortamına yakın bir laboratuvar ortamı elde etti ve birkaç test yapma imkanı buldu. 2018’de kurulan ortaklıktan istediğini alamamalarına rağmen karşılarına bir fırsat daha çıktı. NASA uzaya 4G ağı kurulması için Nokia ile Ay projesi imzaladı. 

Uzay ajansının isteği bu noktada Dünya’nın da uydusu konumunda bulunan Ay’da bir iletişim ağı sağlayabilmek. Nokia eski tecrübesinden minnettar olacaktır çünkü halihazırda Ay’ın ortam koşullarına nasıl yaklaşılacağına dair deneyime sahip.

Nokia Ay Projesi Logo

Nokia Ay Projesi İçin Nasıl Bir Çalışma Planlıyor? 

Bell Labs şirketi, yani Nokia, ile yapılan bir röportajda şirket yöneticisi 2021 yılında laboratuvarlarının ana kullanım amacının proje üstünde ilerlemek olduğunu açıklıyor. Bunu ise hem güçlü hem de uzaktan kontrol edilebilir olduğu için 4G ağ olarak kurmak istiyor.

Yine aynı yönetici Thierry Klein’e göre uzayda özellikle de Ay’da sinyal kuleleri kurmak zorlu olacak. Bunun sebebi ise Dünya üzerinde kurulan sinyal kuleleri ortalama 30m yüksekliğinde olurken, Ay’a iniş aracının taşıyabileceği maksimum yükseklik 4m ile sınırlı kaldığı için projenin başarısı özellikle boyut anlamında azimli bir çalışma gerektiriyor. İlaveten bu yapılar; radyasyona, titreşime ve sıcaklık dalgalanmalarına karşı çok daha dirençli olacak.

Biz de projenin detaylarını ve nasıl sonuçlanacağını sizler kadar heyecanla bekliyoruz. Yeni gelişmeler geldiğinde aktarmak üzere teknolojiyle kalın.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.