Mobil Mart 24, 2021 10:51

Snapdragon 8cx Gen 3, Beethoven’ın Senfonileri Gibi…

Klasik müzik gibi hafifletici bir haberle karşınızdayız. 9. senfoniyi açıp okuyun. Snapdragon 8cx Gen 3 ile laptoplar daha güçlü!
Snapdragon 8cx Gen 3, Beethoven’ın Senfonileri Gibi…

Qualcomm kendini aştıkça aşıyor. Snapdragon ile Apple başa başa rekabet edebiliyor. Qualcomm dizüstü bilgisayarlar için ürettiği yeni yonga setinin duyurusunu yaptı. Ayrıca Alman teknoloji sitesi winfuture.de yazarlarından Roland Quandt ayrıntılı bilgili verdi. Quandt’a göre Qualcomm, Apple M1 çipiyle rekabet etmek için SC8280 kod numaralı Snapdragon 8cx Gen 3 üzerinde çalışıyor.

Geekbench 5 listesi, kod adı “Qualcomm QRD” olan bir cihazın karşılaştırmalı değerlendirmesini gösteriyor. Cihaz, “Snapdragon 8cx” olarak gösterilen bir işlemciye sahip. Sekiz çekirdekli bir yonga seti ve 2.69GHz’lik bir temel frekansa sahip. Yine Quandt’ın belirttiğine göre 3. nesil 8cx arkadaşımız 2.7GHz’de 4xGold çekirdek ile 2.43GHz hıızına sahip 4xGold çekirdeğe sahip olacak.

Şimdilik performans verileriyle ilgili tam bir bilgi mevcut değil. ARMv8 özelliğine sahip olan bu yonga setiyle ilgili olarak Qualcomm’un yeni ve resmi açıklamalar yapması bekleniyor. İkisi bir arada olarak bilinen hem tablet hem laptop olabilen bilgisayarlar da dahil olmak üzere Windows işletim sistemiyle stabil çalışan bu yonga setinin üst düzey bilgisayarlarda kullanılacağı biliniyor.

3. nesil 8cx yonga seti, 15 TOP performansa (trilyonlarca işlem) kadar yapay zekayı destekleyen bir NPU ile gelecek. 2021 yılına damga vuracak olan bu yeni yonga seti ile ilgili Qualcomm’un resmi açıklamalarını bekleyeceğiz.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.