HarmonyOS Mart 22, 2021 10:57

HarmonyOs 2.0 Nisan Ayında Gelecek! Hemde P40 ve Mate 40 Modeline

Huawei şirketinin Android ambargosundan sonra çıkaracağı işletim sistemi HarmonyOs 2.0 sürümü ile nisan ayında geliyor...
HarmonyOs 2.0 Nisan Ayında Gelecek! Hemde P40 ve Mate 40 Modeline

Söylentilere göre Huawei P50’nin Android yerine HarmonyOS 2.0 işletim sistemine sahip şirketin ilk akıllı telefonu olması gerekiyordu ancak yeni verilere göre bu olmayacak. Tüm bunlar, P50’nin prömiyerinin ve piyasaya sürülmesinin ertelenmiş olması nedeniyle, ancak Huawei, Android’in HarmonyOS ile değiştirilmesinden vazgeçmeyecek gibi görünüyor. Bu nedenle, HarmonyOS 2.0 alacak ilk model grubu şimdi değişmiş gibi gözüküyor. Huawei Mate X2, P40 ve Mate 40 serisi. Hepsi Nisan ayında tescilli Android değişimine geçecek. Aynı zamanda HarmonyOS 2.0 özellikli yeni bir Huawei TV bekleniyor.

Diğer Huawei ve Honor akıllı telefonlarına gelince, EMUI 11 ve Magic UI 4.0 alanlar, SoC’lere bağlı olarak, yıl sonundan önce ancak aşamalı olarak HarmonyOS’a geçecekler. Şimdiye kadarki tek istisna, Honor V40. EMUI 10.1 ve Magic UI 3.1’e sahip bazı modeller doğrudan HarmonyOS’a aktarılacaktır. Orta aşamayı ise EMUI 11/Magic UI 4.0 biçiminden geçiş yaptırılacak. Bu akıllı telefonlar arasında Huawei nova 7 SE, Honor 30S, Honor X10, Honor 9X ve bir dizi diğer modeller yer alıyor. Ne yazık ki, MediaTek SoC’lerdeki akıllı telefonlar HarmonyOS’a aktarım için mevcut plana dahil değil.

HarmonyOS 2.0

Birkaç gün önce Huawei Technologies, Huawei P60, P70, P80, P90 ve P100 ticari markalarını kullanma hakkını güvence altına aldı. Bu, şirketin gelecek konusunda oldukça iyimser olduğunu ve yıllar içinde oluşturduğu markadan bu kadar kolay kurtulamayacağını gösteriyor. Geçen yıldan beri, Huawei’nin Amerikan şirketlerinden SoC’leri ve diğer bileşenleri özgürce satın alamadığını hatırlatmamızda fayda var. Huawei ile iş yapmak isteyen üreticilerin bir lisans alması gerekiyor. Ancak yine de gerekli tüm bileşenlerin gönderilmesine izin verilmiyor. Bu nedenle, yaklaşan Huawei P50 serisi geçen yılki Kirin 9000 SoC‘yi kullanacak.

Huawei P50 akıllı telefonun, Çin dışında adı verilen yeni işletim sistemi Hongmeng OS veya Harmony OS‘yi çalıştıran ilk cihaz olması bekleniyor. Bakalım HarmonyOs bekleyen kullanıcılarına neler sunacak bir Android işletim sisteminin tadını verebilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.