Akıllı Telefon Mart 14, 2021 9:26

OnePlus DxOMark’a Resti Çekti! Artık Sana Mama Yok

OnePlus DxOMark’a Resti Çekti! Artık Sana Mama Yok

DxOMark’ın suyu ısınmaya başladı. OnePlus DxOMark sitesine inceleme için yeni nesil telefonlarını göndermeyeceğini açıkladı.

Akıllı telefonların kameralarıyla biraz olsun ilgiliyseniz DxOMark sitesini mutlaka duymuşsunuzdur. Site, mobil kamera incelemelerinin yanı sıra yakın zamanda ekran ve ses incelemelerine de başladı. Üreticiler gittikçe popülerliğini artıran siteye telefonlarını göndererek puanlamalarını istiyor. Peki DxOMark ne kadar güvenilir ve açıkladığı sonuçlara herkes itibar ediyor mu? Görünüşe bakılırsa OnePlus artık bu sonuçları dikkate almayacak. Şirketin tepe yöneticisi Liu Zuohu OnePlus 9 serisi telefonlarını test etmeleri için DxOMark laboratuvarına göndermeyeceklerini bildirdi.

OnePlus DxOMark sitesine rest çekti

Birçok akıllı telefon üreticisi, fotoğrafçılık yeteneklerini sergilemek için akıllı telefonlarını sunumlarından önce DxOMark’a gönderip puanlamasını ister. Tabii sadece telefon mu gönderiliyor bilemiyoruz. Hani telefonun kutusunda promosyon olarak bir şeyler daha gönderildiğine dair dedikodular da duymuyor değiliz.

OnePlus 9 Serisi DxOMark tarafından incelenmeyecek

OnePlus 9 Serisi DxOMark tarafından incelenmeyecek

Son olarak Galaxy S21 Ultra’nın kamera incelemesinde açıklanan puan bizce bardağı taşıran damla oldu. Malum siteye olan güven zaten azalırken, Galaxy S21 Ultra’nın hem S20 Ultra’dan hem de geçen yılki bir çok tepe modelden düşük puanlandırılması herkesi şoke etti.

OnePlus malumunuz görüntüleme alanında efsane bir marka olan Hasselblad ile kamera ortaklığına gitti. İlk kez OnePlus 9 serisinde meyvelerini verecek bu birlikteliğin nasıl bir performans ortaya koyacağını DxOMark puanlayamayacak. Bunun yerine telefonu satın almadan önce ya siz tecrübe edeceksiniz ya da güvendiğiniz YouTube kanallarının incelemelerini bekleyeceksiniz.

DxOMark Güven Kaybediyor!

Yıllar öncesine gittiğinizde DxOMark’ın bağımsız en güvenilir kamera inceleme sitelerinden biri olduğunu göreceksiniz. Akıllı telefon dünyasında kameranın en önemli donanım haline gelmesinin ardından üreticiler kamera özelliklerini ön plana çıkarmak için kayda değer paralar dökmeye başladılar. Görüyoruz ki bazı siteler bunu fırsata çevirip güvenilirlikten iyice uzaklaştılar. Hatta o kadar uzaklaştılar ki bazı markalarla kamera yazılımı geliştirmeye başladılar. Bir akıllı telefon üreticisi düşünün DxOMark ile kamera yazılımı geliştiriyor ve sonra DxOMark’a diyor ki benim telefonun kamerasını inceler misin? Tabii hiçbir yoğurtçu yoğurduna ekşi demez.

OnePlus 8T bizce kayrıldı!

Konuyu tekrar OnePlus’a getirip haberimizi yavaştan bitirmek istiyorum. OnePlus, DxOMark’a olan bu tepkisini keşke OnePlus 8T’nin ekran incelemesinde gösterseydi. Full HD + çözünürlüklü OnePlus 8T’nin ekran incelemelerinde 89 puan ile OnePlus 8 Pro (10 bit desteği mevcut), iPhone 12 Pro Max, Galaxy S20 Ultra gibi modelleri geride bırakması bizce eyyamdan başka bir şey değil.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.