Güncel Teknoloji Haberleri Mart 14, 2021 13:51

Askeri Darbe, Uzay Teknolojisine de “Darbe” Vurdu! Eyvah!

Dünyanın her yerinde askeri darbe, uluslara ve ülkelere büyük felaket getiriyor. Myanmar'da uzay teknolojisi de felaketten nasibini aldı.
Askeri Darbe, Uzay Teknolojisine de “Darbe” Vurdu! Eyvah!

Demokrasi ve insan haklarını tehdit eden, ülkelerin geri gitmesine neden olan askeri darbe bu kez Myanmar’ı vurdu. Myanmar yoksul bir ülke ve insani gelişim endeksi de oldukça düşük. Ancak bütün olumsuz koşullara rağmen tarımsal faaliyetlerin takibi için uzaya uydu göndermek için çalışmalar sürüyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan gelen açıklamaya göre Myanmar’ın uydusu Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bekletiliyor.

Myanmar yeniden demokrasiyi tesis edinceye kadar, iç karışıklıklar nedeniyle şimdilik önüne bakabilecek durumda değil. Söz konusu uydu, Japon Hokkaido Üniversitesi tarafından Myanmar Havacılık ve Uzay Mühendisliği Üniversitesi (MAEU) ile ortak bir projenin parçası olarak oluşturuldu. Myanmar hükümeti tarafından finanse edilen 15 milyon dolarlık bir mikro uydudur. Bildirildiğine göre, birden fazla hazneye sahip iki 50 kg’lık mikro uydudan ilki. Tarım ve balıkçılıkla ilgili çeşitli projelerin uygulanmasında kullanılması planlandı.

Öte yandan bazı Japon yetkililer, uydunun askeri amaçlarla kullanılmasından endişe ettiklerini, ordu tarafından kullanılırsa ölümlere sebebiyet verebileceği için uydunun şimdilik teslim edilmeyeceğini vurguladı. Ancak Myanmarlı mühendislere göre uydu yalnızca tarım ve balıkçılık için kullanılacak ve ordu ile bu durumun bir ilgisi olmayacak. Myanmar’daki darbenin ardından bu projede önemli rol oynayan MAEU rektörü Profesör Kyi Thwin ise bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyor.

Japonya her olasılığı değerlendirerek, ülkede halkın katılacağı seçim yapılmadan ve demokrasi egemen olmadan uyduyu teslim etmeme konusunda kararlı görünüyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.