Güncel Teknoloji Haberleri Mart 13, 2021 9:56

Galaxy S21 Ultra’yı Bozmayın! Çünkü Tamiri Çok Zor!

Samsung'un yeni amiral gemisi modeli Galaxy S21 Ultra, iFixit'in konuğu oldu. Bu telefonu tamir etmesi çok ama çok zor.
Galaxy S21 Ultra’yı Bozmayın! Çünkü Tamiri Çok Zor!

Teknolojik eşyaları parçalarına ayıran ve tamir edilebilirlik puanını belirleyen iFixit, Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S21 Ultra’yı mercek altına aldı. Telefonu parçalarına ayıran ekip maalesef ki herkesin üzüleceği puanı açıkladı. Tamir edilebilirlik testinde akıllı telefon 10 üzerinden yalnızca 3 puan almayı başardı. Bu skorun bu denli düşük olmasının nedenlerinden biri de ekran.

Galaxy S21 Ultra’yı onarmak için önce onu komple açmanız gerekiyor. Ancak telefonu açmak için oldukça güçlü bir şekilde yapıştırılmış arka kasayı gövdeden ayırmak sizi baya zorlayacak. Telefonun ekran kablosu modüler yapıda değil. Bu yüzden ekranın değiştirilmesini oldukça zor. Ekranı da çıkardınız diyelim bu sefer sizi yine ölümüne yapıştırılmış bir batarya karşılayacak. Bu bataryayı sökmek MacBook bataryasını sökmek kadar zor.

Galaxy S21 Ultra

Ancak, telefonun eksilerinin yanında artıları da var. Örneğin, tüm vidalar boyut ve uzunluk açısından aynı. Yani hangi vida nereye takılıyor diye düşünmeniz gerek yok. Özelleştirme hayranları, telefonun kamera ünitesinin panelini değiştirebilir veya özel bir renkle boyayabilir. Bu da telefonun önemli bir artısı diyebiliriz.

Eğer Samsung’un en tepe model telefonuna 15.000 TL verip satın aldıysanız lütfen kendiniz tamir etmeye çalışmayın. Telefonu açtığınızda toplayamama ihtimaliniz çok yüksek. Bu yüzden telefona bir şey olursa direkt garantiye gönderin.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.