Güncel Teknoloji Haberleri Mart 12, 2021 8:55

Samsung ile TCL El Sıkıştı! Şimdi LG Düşünsün!

Samsung ile TCL televizyon panelleri için el sıkıştığını açıkladı. TCL TV'lerde Samsung imzalı paneller yer alacak. İşte detaylar.
Samsung ile TCL El Sıkıştı! Şimdi LG Düşünsün!

Televizyonlarla ilgili teknolojideki ilerlemeler sayesinde, Smart TV’ye olan talep her yıl artıyor. Bunun en büyük faydası doğal olarak panel üreticilerine oluyor. Samsung ile TCL şimdi de TV konusunda el sıkıştını açıkladı. İki devin ortaklığı sayesinde televizyon pazarında kartlar yeninden dağıtılacak gibi görünüyor.

Samsung ile TCL el ele zirveye koşuyor

TCL Technology Kıdemli Başkan Yardımcısı Liao Qian; Samsung’un son beş yılda Smart TV pazar payının yüzde 20’sinden fazlasına sahip olduğunu iddia ediyor. Bu da, şirketin büyük boyutlu ekran panellerinin yüzde 15’inden fazlasını sağladığı için TCL’ye yardımcı oluyor. Bu oran Samsung’u TCL’nin en büyük ikinci müşterisi yapıyor.

TCL Technology, geçtiğimiz yıl ağustos ayında Suzhou Samsung Electronics LCD Technology Co.’nun yüzde 60 hissesini ve Suzhou Samsung Display Co.’nun yüzde 100 hissesini yaklaşık 1.08 milyardolar karşılığında satın almıştı. Bu işlemin bir parçası olarak Samsung Display, yüzde 12,3 hisseyle Çinli şirketin en büyük ikinci hissedarı olmak için yaklaşık 739 milyon dolar ödedi.

Samsung’un ünitelerini satın alarak şirket, en büyük LCD TV paneli satıcısı olmayı hedefliyor ve ayrıca ürün portföyünü genişletmeyi planlıyor. Geçen yıl TCL, Çin’in BOE Teknoloji Grubu’nun gerisinde kalarak, dünya çapında TV’ler için ikinci en büyük LCD panel üreticisiydi.

samsung

Güney Koreli devi, LCD Ekran üretim birimlerini TCL’ye satarak LCD sektöründen çıkışı hızlandırdı ve şirketin odak noktasını LED ve diğer yeni ekran türlerine kaydırdı. LG’nin bu ortaklık sonrası nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyor.

Samsung’un LG ile hükmettiği televizyon pazarında önümüzdeki yıllarda büyük değişiklikler olabilir. TCL şimdilik orta segmentte takılıyor. Ancak firma müşteri portföyünü oluşturduktan sonra üst segmente odaklanacak. Sony bile piyasadan silecek şekilde güçlenmesi beklenen TCL, yeni LG olacak gibi görünüyor.

Forumda Tartış
Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.