Güncel Teknoloji Haberleri Mart 8, 2021 17:21

Apple AR ve MR için Düğmeye Bastı!

Apple AR ve MR için Düğmeye Bastı!

Cupertinolu teknoloji devi Apple AR ve MR lensler için düğmeye bastı. Apple’dan devrimsel ürünler önümüzdeki yıllarda gelecek.

Apple analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın AR/MR kulaklık planları için olası bir yol haritasını ortaya çıkardı. Apple’ın ilk olarak 2022’de kask tipi bir karma gerçeklik kulaklığı, ardından 2025’te AR gözlükleri ve son olarak 2030’larda AR kontakt lensleri piyasaya süreceğini tahmin ediyor. Apple AR ve MR ürünleri ile geleceğe yön verecek gibi görünüyor.

Ming-Chi Kuo, Apple MR kulaklığının son sürümünün piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 100-200 gram ağırlığında olmasını bekliyor. Cihazın mevcut prototipleri, büyük ölçüde sahip olduğu birçok teknik karmaşıklık nedeniyle 200-300 gram arasında. Söylentiler ayrıca Apple‘ın bu cihaz 1000 dolar civarında fiyatlandıracağı yönünde. Apple yapar da hiç ucuz olur mu?

Apple AR

Geçen ay The Information’dan bir rapor, MR kulaklığın Apple Silicon yonga setlerinden güç alacağını ve içinde 8K ekrana sahip olacağını belirtti. Ming-Chi Kuo, kulaklığın Sony’nin Micro-OLED ekranlarını kullandığını ve çeşitli optik modüllerle şeffaf bir AR deneyimi sağlayacağını tahmin ediyor. Apple, MR kulaklığıyla birlikte 2025’te AR Gözlükleri ve 2030 ile 2040 arasında AR kontakt lensleri piyasaya sürmeyi planlıyor. Şu anda bu ürünler hakkında çok fazla bilgi yok.

Kuo, Apple’ın MR / AR ürün yol haritasının üç aşama içerdiğini tahmin ediyoruz diyor. Analist; 2022’ye kadar kask tipi, 2025’e kadar gözlük tipi ve 2030-2040’a kadar kontakt lensin üretileceğini düşünüyor. Kask ürününün AR ve VR deneyimleri sağlayacağı, gözlük ve kontakt lens türlerinin ise AR uygulamalarına odaklanma olasılığının daha yüksek olduğu söyleniyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.