OPPO Mart 6, 2021 9:56

OPPO Huawei Firmasını Geride Bırakarak Sektörün Lideri Oldu!

OPPO Huawei gibi bir teknoloji devini geride bırakarak akıllı telefon sektörünün lideri oldu. Bakalım rakipleri ne gibi hamleler yapacak...
OPPO Huawei Firmasını Geride Bırakarak Sektörün Lideri Oldu!

Counterpoint Research’e göre OPPO, Huawei’yi geçerek Çin’deki en büyük akıllı telefon üreticisi oldu. Bu, iki faktörün sonucudur. Oppo’nun yükselişi ve Huawei’nin düşüşü. Bu Ocak ayında OPPO, Çin pazarının %21‘ini ele geçirerek kendisini zirveye çıkardı. BBK markası olan vivo, Huawei’ye oranla %20 geride kaldı. Bunun arkasında Apple ve Xiaomi her ikisi de %16 ile geride kaldı. OPPO Huawei çatışması başlayacak gibi gözüküyor.

Aşağıda, Oppo’nun büyümesini gösteren bir zaman çizelgesi bulunmaktadır. Ocak ayında pazar payı, Aralık ayına göre %33 ve Ocak 2020’ye göre %26 oranında arttı. Şirketin 5G modellerinin ayrı ayrı takip edildiğini, çünkü Counterpoint’in büyümenin ana sebepleri olduğunu unutmayın.

OPPO Huawei

5G akıllı telefonlar 2020’nin son çeyreğinde Çin’de satılan tüm akıllı telefonların %65‘ini oluşturdu. Bu aynı zamanda Huawei’nin sıkıntılarını da açıklıyor. Şirket, 4G çipleri tedarik edebilir, ancak 5G telefonlar için, ticaret kısıtlamaları yürürlüğe girmeden önce stokladığı çiplere güvenmek zorunda kaldı. Bu nedenle Huawei, odak noktasını kâr marjlarının daha yüksek olduğu ancak satış hacimlerinin daha düşük olduğu premium pazara kaydırdı.

Oppo, devredilen pazar payını ele geçirmeyi başardı. Analistler, her ikisi de çeşitli fiyat noktalarında 5G modellerine sahip olan başarılı Reno5 orta segment ve uygun fiyatlı A serisine işaret ediyor. Huawei’nin düşüşü Xiaomi için de faydalı oldu. İlginç bir şekilde, o ve BBK markaları farklı cephelerde ilerliyor. Xiaomi, Huawei’nin çevrimiçi işine giriyor, Oppo ve vivo çevrimdışı satışlarda daha iyi gidiyor.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.