Güncel Teknoloji Haberleri Mart 5, 2021 21:56

En Hızlı 5G Telefon Açıklandı! Şaşırmak Yok Ama!

Dünyanın en hızlı 5G telefon modeli açıklandı. Görünüşe göre Çinli üreticiler 5G konusunda biraz geriden gelecek. İşte zirvedeki o isim!
En Hızlı 5G Telefon Açıklandı! Şaşırmak Yok Ama!

5G’nin yaygınlaşması ile firmalar arasındaki rekabet de kızıştı. Özellikle Çinli devlerin bu alandaki yatırımları herkesin dikkatini çekmişti. Ancak bugün dünyanın en hızlı 5G telefonunun açıklanması ile Çin’in geride kaldığı ortaya çıktı.

En hızlı 5G telefon Galaxy S20+ oldu

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, şirketin E-UTRAN Yeni Radyo İkili Bağlantı (EN-DC) teknolojisini kullanarak 5G veri oranlarında yeni bir atılım yaptığını duyurdu. 5G ve 4G LTE baz istasyonlarının kullanılmasını sağlayan gelişmiş telekomünikasyon teknolojisi, şirketin bir akıllı telefonda 5,23 Gbps veri hızlarına ulaşmasını sağladı. Geçen yıl 4 GB’lık bir filmi sadece 6 saniyede indirebilen Galaxy S20+ telefonunu kullandı.

E-UTRAN Yeni Radyo İkili Bağlantı (EN-DC) teknolojisi, mobil operatörlerin 4G ağını kullanarak 5G’nin hızını ve kapsama alanını artırmasına olanak tanıyor.

Dünyanın en hızlı 5G telefon modeli

Samsung, yonga setleri dahil uçtan uca çözümler sunarak 5G pazarındaki varlığını aktif olarak genişletmeye çalışıyor. Samsung, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelerdeki mobil operatörlerle 5G ağ donanımı tedarik anlaşmaları imzaladı.

Samsung’un Exynos yonga setinde kullanmış olduğu 5G modem sayesinde rekordan rekora imza atmaya devam ediyor. Galaxy S20+ ile dünyanın en hızlısı unvanını eline alan Samsung, bunu muhtemelen ilerleyen günlerde S21 ile taçlandıracak.

Çinli üreticiler 5G konusunda Qualcomm’a bağlı oldukları için bu konuda Qualcomm’un ilerleme kat etmesini bekleyecek. Bakalım Çin ile Samsung arasındaki 5G savaşında kazanan kim olacak?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.