Akıllı Telefon Şubat 25, 2021 14:27

Samsung Huawei ve Apple Rekabetinde Son Durum! Zirve Değişti

Samsung Huawei ve Apple Rekabetinde Son Durum! Zirve Değişti

2020 yılına ait akıllı telefon satış rakamları açıklandı. Samsung Huawei ve Apple arasında geçen rekabette zirve son çeyrekte değişti.

2020 yılını iyisiyle kötüsüyle geride bıraktık demek isterdik, fakat hep kötü ve olumsuzlukların bir türlü yakamızda düşmediği bir yıl olarak hatıralarımızda kaldı. Eminiz ki bu yıl teknoloji dünyasında da kara bir yıl olarak hatırlanacak. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın ve diğer şirket içi dengelerle birlikte dünya akıllı telefon satışlarında bir önceki yıla kıyasla %10’luk bir daralma kaydedildi. Şimdi özellikle Samsung Huawei ve Apple arasında geçen rekabetin detaylarına son telefon satış adetlerine göz atalım.

Samsung Huawei ve Apple Rekabetinde Dengeler Değişiyor

Öncelikle 2020’nin son çeyrek verilerine göz atalım. Gartner tarafından yayınlanan araştırmaya göre Apple, iPhone 12 serisinin satış başarısını arkasına alarak üç aylık dönemi zirvede kapattı. 2020’nin son döneminde yaklaşık 80 milyon iPhone satan Apple bir önceki yıl aynı çeyrek dilimle kıyaslandığında %14.9 büyüme sağladı.

Listenin ikinci sırasında Samsung yer alıyor. 62.1 milyon akıllı telefon satmayı başaran Samsung, 2019’un dördüncü çeyrek dilimine göre 8.3 milyon daha az telefon satışı gerçekleştirdi. Şirket ayrıca %11.8 oranında daralma yaşadı. 2020’nin dördüncü çeyreğinde en büyük çıkışı Xiaomi gerçekleştirdi. Akıllı telefon satışlarını 32.4 milyondan 43.4 milyona çıkaran Çinli şirket %33.9 oranında büyüme sağladı. OPPO cephesinde de yine kayda değer bir büyüme söz konusu. Bir önceki yılın aynı çeyrek dilimine kıyasla telefon satışlar 4 milyon artmış görünüyor. Bu da OPPO’nun %12.9 büyüme gerçekleştirdiği anlamına geliyor.

Gelelim Huawei’ye. Amerikan hükumetinin ambargosuna kadar bazı çeyrek dilim sonuçlarında zirvede yer alan Huawei hem küresel çaptaki salgından hem de ambargodan epey etkilenmiş görünüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen ayakta durmaya çalışan Huawei, 2020’nin son diliminde 5. sıraya kadar gerilemiş olsa da yıl genelindeki toplam satış adetlerinde üçüncü sırada yer alıyor. Haberimizin devamında üreticilerin 2020 yılının tamamında gerçekleştirdiği akıllı telefon satış adetine göz atabilirsiniz.

  • Samsung 253.1 milyon adet satış
  • Apple 199.8 milyon adet satış
  • Huawei 182.6 milyon adet satış
  • Xiaomi 145.8 milyon adet satış
  • OPPO 111.7 milyon adet satış
Samsung Huawei ve Apple akıllı telefon satışları

Samsung Huawei ve Apple akıllı telefon satışları

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.