PlayStation Şubat 22, 2021 8:55

PlayStation 5 Alanlara Kötü Haber! Bu Sorun Sizi Üzecek!

Sony'nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 şu sıralar sorunlar ile boğuşuyor. DualSense'in drift sorunu can sıkıcı duruma geldi.
PlayStation 5 Alanlara Kötü Haber! Bu Sorun Sizi Üzecek!

Geçen yılın sonlarında, PlayStation 5 resmi olarak dünyanın farklı bölgelerinde piyasaya çıktı. Bu konsolun satışları koronavirüs salgınına rağmen resmen yok satıyor. Stoklara gelir gelmez biten PS5’in maalesef ki mükemmel bir cihaz olmadığı anlaşılmaya başlandı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen birden fazla rapora göre; DualSense denetleyicisinin ciddi bir rocker kayması sorunu var gibi görünüyor. Oyuncuların geri bildirimlerine göre, PS5’teki yeni DualSense denetleyicide bir çubuk kayması sorunu yaşıyor. Bu da drift olayının yaşanmasına neden oluyor. Drift sorunundan dolayı analoglar kendi kendine haraket ediyor ve oyun deneyimini olumsuz etkiliyor. Nişan alırken bir anda imlecin ekranın sağ veya sol tarafına kayması pek hoş değil.

Teknolojik cihazların için açan iFixit, Dual Sense denetleyicisinin sökülmesini gösteren bir rapor yayınladı. iFixit’e göre; drift sorunu büyük olasılıkla yazılımdan ziyade bir donanım sorunu. Yani güncelleme ile bu sorunun üstesinden gelinemeyecek.

iFixit’in demontajı, PS5 denetleyici kayma sorununun yazılımdan ziyade donanımdan kaynaklanabileceğini ortaya çıkardı iFixit’in demontaj analizine göre, drift sorununun dört parametreye bağlantıları olabilir. Drift sorunu; sensör aşınması, yay yorgunluğu, malzeme gerilmesi ve tozdan kaynaklanıyor.

PS5 kumanda kollarının üreticisi Alps’e göre, RKJXV’nin potansiyometrelerinin çalışma ömrü 2.000.000 döngü olarak belirlenmiş. Ancak iFixit tarafından yapılan profesyonel bir hesaplama, bir oyuncunun 4-7 ayda 2.000.000’e ulaşabileceğini gösteriyor. Bu, DualSense denetleyicideki potansiyometrenin aşınmasına ve yıpranmasına neden olabilir.

Sony cephesinin bu sorun hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Ancak davalar kapıda olabilir. Amerika’da 599 dolar Türkiye’de 6.000 TL verilen bir konsolun kolunun 4 ayda bozulması pek kabul edilebilecek bir şey değil. Muhtemelen bu konu hakkında Sony ya bir aksiyon alacak ya da davalar ile boğuşacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.