Mobil Şubat 22, 2021 15:54

iPhone’dan sonra nihayet Android’de! Beklenen YouTube Güncellemesi Geldi!

YouTube iOS'den sonra nihayet Android içinde müjdeli haberi verdi. Son güncellemeyle YouTube Android 4K desteğine kavuştu.
iPhone’dan sonra nihayet Android’de! Beklenen YouTube Güncellemesi Geldi!

Dünyanın en popüler video yayın platformu YouTube, son derece önemli bir güncelleme ile karşımızda. Aylar önce iOS tarafında kullanıma sunulan 4K desteği, nihayet Android içinde kullanıma sunuldu. Peki YouTube Android 4K desteği ne işimize yaracayacak? Bu soruyu sorduğunuzu duyar gibiyiz. Hemen cevaplayalım.

Hepimizin bildiği üzere günümüzde 4K ekrana sahip mobil cihaz son derece az. Bu sebepten midir bilinmez ancak YouTube Android uygulaması bugüne kadar en yüksek 2K çözünürlükte izlenmesine müsaade ediyordu.

YouTube Android 4K

Ancak yayınlanan yeni güncelleme ile birlikte, telefonunuzun ekranı 4K olmasa bile 2160p yani 4K çözünürlüğü 60 kare desteğine sahip şekilde, mobil cihazlarınızdan oynatabileceksiniz. Çözünürlüğün bu denli yükselmesi gereksiz veri transferi gibi düşünülecek olsa da 4K videoların bit rate değerinin yüksek olmasından kaynaklı olarak görüntü kalitesinde gözle görülür bir artış yaşanıyor.

Elbette mobil cihazınızın işlemcisinin de bir nebze güçlü olması önem arz ediyor. Yani giriş seviyesi bir modelden 4K video göstermesi pek beklenemez. Eğer mobil cihazınız gerekli donanımı sağlıyorsa hemen Play Store üzerinden YouTube uygulamanızı güncelleyerek 4K videoların keyfine varabilirsiniz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.