Mobil Şubat 22, 2021 20:28

Android 12 Samsung’un Tasarımına Özendi

Google'ın Android 12 Beta sürümünü yayınlaması ile yeni sürümün tasarımı da ortaya çıktı. Google, Samsung One UI'a özenmiş gibi görünüyor.
Android 12 Samsung’un Tasarımına Özendi

Samsung, Android 11 tabanlı One UI 3 güncellemesini akıllı telefonlarına ve tabletlerine yaymakla meşgulken Google, Android 12’nin ilk geliştirici beta sürümünü yayınladı. Android 12 sürümünün yayınlanması ile birlikte tasarımda yapılan değişiklikler de ortaya çıktı. Görünüşe göre Google, Samsung’dan ilham almış.

XDA Developers’tan Mishaal Rahman’ın ortaya çıkardığı görsellere göre; Android 12, Samsung’un One UI’ından esinlenilmiş. Hatta tasarımdan o kadar esinlenilmiş ki ilk bakışta bunun One UI’a ait olduğunu bile düşünebilirsiniz. Samsung’un yıllar sonra One UI arayüzü ile büyük başarı elde ettiği ortada. Bu başarı görünüşe göre Google’ın da ilgisini çekmiş.

Google’ın yeni arayüzü daha sade ve kullanışlı görünüyor. Ancak bu tasarımın nihai sürüme ait olmadığını belirtelim. Google muhtemelen bunun üzerinde bir çok geliştirme yapacak. Ayrıca bazı Samsung telefonlarına özel olan özellikler güncelleme ile Android 12’ye de gelecek. Android’in en güzel yanı da bu işte. Bir geliştiricinin daha önce kullandığı özellikler güncel Android sürümünde de kullanılabiliyor. Bu sayede özellikler daha stabil çalışıyor.

Android 12

Google’ın yeni güncellemeyi Ekim ayında Pixel modellerine sunması bekleniyor. Ancak Samsung modelleri bu güncellemeyi 2022 yılında anca alabilecek. Google bir de şu güncelleme olayını çözebilse Apple’ı piyasadan silecek ama olmuyor işte. Bakalım yeni sürüm ile güncellemeleri Play Store üzerinden yükleme imkanı sunan Google, bu sorunu çözebilecek mi?

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.