Mobil Şubat 14, 2021 13:27

iPhone 12 mi Galaxy S21 mi? Allahım Neydi Günahım!

Ne desek, nereden başlasak bilemiyoruz. Samsung ve Apple savaşlarında son perde iPhone 12 ve Galaxy S21 arasında yaşanıyor.
iPhone 12 mi Galaxy S21 mi? Allahım Neydi Günahım!

Hepimizin bildiği üzere iOS ve Android, Samsung ve Apple, iPhone ve S serisi rekabetleri ezeli ve ebedi olmuş durumda. Bu rekabette Huawei ve Xiaomi daha dünkü çocuk diyebiliriz. Eski rakiplerin yeni rekabeti: iPhone 12 ve Galaxy S21.

Bir kere elinize cuk diye oturacak bir telefon arıyorsanız bu iki serinin temel telefonlarını tercih etmelisiniz. Zaten biz de ikisini kıyaslayacağız. Ayrıca serilerinin en uygun fiyatlı telefonu da ikisi. iPhone 12 6.1 inç, oldukça küçük bir ekrana sahip ve 164 gram. Samsung Galaxy S21 ise 6.2 inç boyutunda ve 169 gram ağırlığındadır. Ekran kısmında iPhone 12 Samsung’un gerisinde kalıyor. Full HD+ Süper Retina OLED ekrana sahip ve elbette bu çok iyi ancak S21 Dinamik AMOLED 2x ekran ve 120Hz yenileme hızıyla ön plana çıkıyor. iPhone’da yenileme hızı 60Hz.

Yazılım kısmında ise kağıt üzerinde Samsung iyi görünse de, testlerde iPhone 12 önde. Evet, Qualcomm Snapdragon 888 veya Exynos 2100 kullanan S21’e kötü demek çok büyük bir haksızlık olacaktır fakat Apple A14 Bionic yonga seti resmen harikalar yaratıyor. Kamera konusunda ise S21’in daha önde olduğunu görmekteyiz. Zoom özelliği de iPhone 12’den daha iyi. Yine de çok uç diyebileceğimiz farklılıklar yok. Özçekim kameraları da 4K video çekebiliyor.

Batarya kısmında ise kağıt üzerinde Samsung daha iyi. 4000 mAh bataryaya karşı iPhone 12’nin 2815 mAh bataryası var ancak optimizasyon konusunda bir sıkıntı olmadığı için benzer ekran süreleri alınıyor. Yine de Apple’ın telefonlarında genel bir pil sorunu olduğu için bu konuda Samsung’un daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Yonga seti konusunda güçlü ve güncelleme desteği konusunda stabil bir telefon arıyorsanız iPhone 12’yi, kamera ve bataryaya daha çok önem veriyorsanız Samsung Galaxy S21’i almanızı tavsiye ediyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.