Mobil Şubat 14, 2021 18:29

Ey İnsanoğlu, Kendin Şarj Cihazısın! İnsan Enerjisi…

Su ve rüzgar enerjisi hepimizin malumu, peki vücudunun çoğu sudan oluşan insan enerjisi? Artık kendimiz şarj aleti olacağız.
Ey İnsanoğlu, Kendin Şarj Cihazısın! İnsan Enerjisi…

Vücudumuz canlılığını devam ettirmek için sürekli ısı üretmektedir. Belli bir sıcaklığın altına düşen vücut hipotermi geçirir ve yaşamsal fonksiyonlarını kaybetmeye başlar. Isınamazsa da yaşamını devam ettiremez ve ölür. İşte yaşamamızı sağlayan bu enerji yakın gelecekte giyilebilir teknolojik aletleri şarj etmek için kullanılacak.  Colorado Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı merak etti: İnsan enerjisi elektronik güç sağlayabilir mi? Sağlayabileceği bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıktı ve vücut ısısını elektriğe dönüştüren giyilebilir bir cihaz geliştirerek bunu kanıtladılar.

Araştırmacılar, yüzük veya bilezik şeklinde yapılan bu tür cihazların yakın gelecekte giyilebilir elektronik cihazlara güç sağlayabileceğini öne sürüyor. Bilim adamları, termoelektrik jeneratörlerin olanaklarını daha iyi araştırmaya karar verdiler. Geliştirdikleri cihazın tasarımı, modüler termoelektrik çipler, dinamik poliamin malzeme ve sıvı metal elektrik kabloları içerir. Geliştirmenin tam adı “Sert bir ana kartlı yumuşak eklenti” olacak. Cihaz, orijinal boyutunun% 120’sine kadar uzayabilir ve bilezik veya yüzük olarak takılmasına izin verir. İlginç bir özellik, kendini iyileştirme yeteneğidir. Cihaz herhangi bir yerde kırılırsa, uçlarının birbirine yapışması için birbirine bastırılması yeterlidir.

Bir diğer önemli özellik ise, kullanıcı daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğunda, daha fazla elektrik üretmek için iki veya daha fazla termoelektrik jeneratörü kolayca birleştirebilmesidir. Geliştiricilere göre, yüksek bir tempoda yürümek, spor bileziği büyüklüğündeki bir cihaz için yaklaşık 5 voltluk bir voltajla elektrik üretecek. Geliştiricilerin nihai amacı, pil gerektirmeyen bir fitness takipçisi gibi giyilebilir bir cihaz oluşturabilmektir. Bu, önümüzdeki on yıl içinde ticari cihazlarda uygulanabilecek oldukça ilginç bir teknoloji olacak.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.