Mobil Şubat 13, 2021 13:54

Joe Biden Yeni Çip Hamlesiyle Küresel Krize Karşı!

Akıllı telefon ve bilgisayar çipi üretimi azlığı teknolojik bir krize dönüşmek üzere. Joe Biden bu duruma karşı bir dizi önlem hedefliyor.
Joe Biden Yeni Çip Hamlesiyle Küresel Krize Karşı!

Çipler artık akıllı telefonlar, bilgisayarlar, otomobiller ve çeşitli ev aletleri için vazgeçilmez durumda. Yonga setlerinden oyun endüstrisine kadar pek çok alanda kullanılan çipler artık yetersiz kalıyor. ABD de daha fazla çip üreterek Çin’e bağımlı kalmak istemiyor. Bu nedenle ABD Başkanı Joe Biden çip krizi ile ilgili olarak şirketlere bir yönetim programı sunacak.

ABD’nin çip üretimini artırmak istemesinin altındaki önemli nedenlerden biri de şu oldu: Donald Trump döneminde Çin’e uygulanan yaptırımlar nedeniyle uzun süre yeterli sayıda çip temin edilemedi. Joe Biden da bu konuda Bloomberg’de yayınlanan rapora göre tedarik zinciri incelemesi için idari bir karar alacak. Yeni yönetimin mevcut kıtlıkları hafifletmek için “tedarik zincirlerinde tıkanma noktalarının belirlenmesine” öncelik verdiği söyleniyor.

Otomobil endüstrisi, küresel çipkıtlığından en kötü etkilenen sektör oldu ve bazı şirketler montaj hatlarını kapatmak zorunda kaldı. Otomobil sektörünün yanı sıra, oyun endüstrisi de şu anda Sony PlayStation 5 gibi oyun konsollarında bir eksiklik olduğu için etkileniyor. Uzun vadede bu kıtlıkla başa çıkılamazsa ürün tedarikinde ciddi problemler yaşanabilir.

ABD yönetimi ve Joe Biden’ın atacağı bir diğer adım da çip üreticilerini ABD’ye çekmeye dayalı olacak. Intel, Qualcomm gibi üretici şirketlerin dökümhanelerini ABD’de kurmaları için yeni teşvikler verilecek.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.