Güncel Teknoloji Haberleri Şubat 9, 2021 8:55

Hyundai Apple Arasındaki Apple Car Anlaşması Yattı! Dağılabilirsiniz

Hyundai Apple arasında sürdürülen Apple Car ile ilgili görüşmeler bitti. Apple ve Kia markalarını bir arada ancak bu haberde görebilirdik...
Hyundai Apple Arasındaki Apple Car Anlaşması Yattı! Dağılabilirsiniz

Apple’ın bir elektrikli otomobil üzerinde çalıştığı ile ilgili şehir efsanesi yıllardır ortada dolaşan bir söylenti. Hatta Tim Cook ile Elon Musk‘ın görüştüğü ve bir araç üzerinde anlaşmaya vardıkları da yine gelen bilgilerden biriydi. Bu hayal devam ederken geçtiğimiz ay Hyundai Apple ile görüşüyor haberleri gündeme bomba gibi düştü.

Üreticiler ise bu görüşmeleri inkar etmedi ve 27 Şubat tarihinde her iki üreticinin de bir işbirliği anlaşması imzalaması bekleniyordu. Bu anlaşma kapsamında, Hyundai, Gürcistan’daki KIA fabrikasında elektrikli araçlarının üretimine başlamak için 3,5 milyar dolar yatırım yapacaktı. Bu detaylar ortaya çıktıktan sonra iki üreticinin birbiri ile iletişimi kesildi.

Apple Car

Bugün gelen bilgilere göre Hyundai ve Kia, Apple Car elektrikli aracın üretimine ilişkin görüşmelerin sona erdiğini resmen doğruladı. Hyundai ve Kia çeşitli firmalardan sürücüsüz elektrikli araç geliştirme talepleri aldıklarını ancak görüşmelerin ilk aşamalarında olduğu ve olumlu yönde ilerlemediği için herhangi bir karar verilmediğini söyledi. Yani Apple ile görüşmeler yapılmış ve ilerleme kaydedilmemişti.

Bu anlaşmanın olmamasının sebebi olarak Apple’ın ayrıca Japon üreticiler ile de görüşmesi olarak gösteriliyor. Sonuçta olay şu; Apple bu projeyi gerçekleştirecek ama kiminle…

Apple ve Kia ismini ise ancak böyle bir haberde bir arada görebiliriz diye düşünüyoruz.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.