Güncel Teknoloji Haberleri Şubat 4, 2021 8:55

Apple Kia ile Anlaştı! Tesla İşine Bak Koçum!

Cupertinolu teknoloji devi Apple Kia ile anlaşmaya vardı. Apple'dan çok yakında elektrikli otomobil göreceğiz. Fiyatı? İşte o muamma...
Apple Kia ile Anlaştı! Tesla İşine Bak Koçum!

Apple’ın, gelecekteki elektrikli araçları Apple Car’ın üretimi için Güney Koreli otomobil üreticisi Kia ile ortaklığa imza attığı söyleniyor. İddialara göre; Apple Kia ile 17 Şubat’ta bir sözleşme imzalayacak. Apple’ın elektrikli otomobilleri ise 2024 yılında üretilmeye başlanacak.

Apple ayrıca E-GMP pilli elektrikli araçlarını (BEV) kullanarak ilk otomobillerini tasarlamak ve geliştirmek için Hyundai ile birlikte çalışacak.

İçeriden alınan bilgilere göre; iki firma arasındaki kontratla ilgili görüşmeler bir aydan fazla bir süredir devam ediyor. Muhtemelen yakın zaman içerisinde bu ortaklık yakın zamanda resmi bir şekilde duyurulacak. Bu iddialara göre Apple, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kia Georgia fabrikasında üretim yetenekleri kurmak için 3.6 milyar dolar gibi uçuk bir yatırım yapacak. Anlaşma imzalandıktan sonra, Kia’nın başlangıçta yılda yaklaşık 100.000 birim otomobil üretmesi beklenecek ve maksimumda ise 400.000 adede kadar genişletilebilecek.

Apple, Apple Car’ın geliştirilmesi ve tasarımı için Hyundai ile birlikte çalışacak. Apple, özellikle E-GMP pilli elektrikli araç (BEV) platformunu kullanmakla ilgileniyor. Platformda iki motor, beş bağlantılı arka süspansiyon, 500 km’ye kadar menzil sağlayabilen pil hücreleri ve yüksek hızlı şarj olabilir.

Apple Kia

Apple’ın söylentili yatırım haberi çıktığında, Kia hisse senedi fiyatlarının yaklaşık yüzde 14,5 arttığını gördü. Gelecekte, Hyundai ile anlaşma yolunda giderse, Apple diğer pazarlara açılmak için General Motors ve PSA ile ortaklık kurmayı düşünebilir. Apple, elektrikli araçlarını pazara sunmada başarılı olursa Tesla, Lucid Motors, Daimler AG ve Volkswagen AG gibi firmalarla rekabet edecek.

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.