Mobil Şubat 2, 2021 18:55

MediaTek Helio M80 Tanıtıldı! Orta Segmentler Şenlensin mi? Şenlensin

Orta segment pazarında kendi içinde büyük yenilikler sunan MediaTek Helio M80 artık resmen karşımızda. Biz kullanamayacağız ama olsundu...
MediaTek Helio M80 Tanıtıldı! Orta Segmentler Şenlensin mi? Şenlensin

Mobil işlemci pazarında üst seviye işlemcilerin haberleri yapılsa da asıl önemli olanların orta segment işlemciler olduğunu hepimiz biliyoruz. Zira baktığımızda orta segment pazarının amiral gemisi pazarından 9 kat daha büyük olduğu görülüyor. Pandemi sonrasında orta segment pazarı ise hiç olmadığı kadar önemli bir hale geldi. İşte bu noktada en önemli üreticilerden birisi olan MediaTek ise yeni nesil 5G orta segment işlemcileri ile oldukça öne çıkıyor. Bir süredir kendisinden bahsettiğimiz MediaTek Helio M80 nihayet görücüye çıktı.

Yeni yonga setinin en önemli özelliğinin ise modem tarafında olduğunu görüyoruz. MediaTek’in son dönemde tanıttığı Dimensity yonga setlerinde milimetre dalga veri iletimini yani mmWave kullanımı yoktu. MediaTek ise yeni yonga seti Helio M80 ile bu desteği bizlere sunuyor. Bizlere derken biz Türk kullanıcılara değil; ülkelerinde 5G olan ülkelerdeki bizlerden bahsediyoruz. Zira Türkiye’nin 5G ile tanışması için daha önünde bir 20 yıl falan var.

Yen yonga seti ile 7,67Gbps download ve 3,76 Gbps’ye kadar de upload hızlarını görebileceğiz, yani görebilecekler. Daha önceki hızlar 4,7 Gbps ve 2,5 Gbps seviyelerindeydi. Bununla birlikte yeni nesil Helio M80’de bulunan yeni modemin hem çevrimiçi (NSA) hem de bağımsız (SA) mimarileri, çift 5G SIM kartları, hem NSA hem de SA 5G ağlarını ve Yeni Radyo Kanalları Üzerinden Ses teknolojisini desteklediği de MediaTek tarafından açıklandı.

Evet, yukarıda da dediğimiz gibi bunların bizimle hiçbir ilgisi yok…

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.