Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 31, 2021 18:52

Havadan Şarj İyi Güzel de! Abi Bu Teknoloji Sağlıklı mı? Ölmeyelim

Geçtiğimiz gün Motorola ve Xiaomi tarafından tanıtılan Havadan Şarj teknolojisi insan sağlığına zararlı mı? Peki önlem ne? İşte detaylar...
Havadan Şarj İyi Güzel de! Abi Bu Teknoloji Sağlıklı mı? Ölmeyelim

Akıllı telefon pazarında şehir efsanelerinden birisi olan havadan şarj teknolojisi genellikle fuarlarda sınırlı alanlarda gördüğümüz bir teknolojiydi. Geçtiğimiz gün Xiaomi ve Motorola bu teknolojiyi resmen tanıttı ve son kullanıcı için hazır olduğunu duyurdu. Motorola yayınladığı bir video ile teknolojinin nasıl çalıştığını bizlere gösterdi.

Videoya baktığımızda Motorola şarj istasyonunun önüne bir el konduğunda şarj olmayı sistemin kestiğini de gösterdi. İşte bu da belli bir noktada eleştiriler gelmesini sağladı ama bugün Motorola tarafından yapılan açıklama bunun bir tercih olduğunu ortaya koydu. Motorola insan hayatını tehlikeye atmamak için araya bir insan girdiğinde şarjın kesilmesini tercih ettiklerini dile getirdi. Peki bu nasıl mı çalışıyor? Gelin Motorola’nın paylaştığı videoyu birlikte izleyelim.

Bu teknolojinin insan sağlığı ile ilgili kafada bırakan soru işaretleri ortada dursun. Bu teknolojinin ne önemli kullanım alanının mobil cihazlar değil de elektrikli araçlar olacağı da ortadaki gerçeklerden birisi. Zira elektrikli araçların havadan şarj edilebilmesi bu teknolojinin otobanlarda açık havada rahatlıkla kullanılabileceği anlamına da gelebilir. Bu istasyonlardan yol kenarlarına eklenerek yolda giderken arabaların şarj olması rahatlıkla sağlanabilir.

Yani bu teknolojinin gelişimi cep telefonlarından daha çok otomobil sektörünü ilgilendirebilir. Önümüzdeki süreç bize neler gösterecek ve sağlık tarafında bir sorun yaşayacak mıyız? Bunu da zaman içinde göreceğiz…

Bunlara da bir bakın

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.