Güncel Teknoloji Haberleri Ocak 28, 2021 21:52

Eski bilgisayar tekrar nasıl değerlendirilir bunun için pratik yöntemler

Atıl duruma düşen eski bilgisayar bu yazımızda tekrar kullanılabilir hale gelecek. Bununla ilgili sizlere birkaç pratik yöntem sunacağız.
Eski bilgisayar tekrar nasıl değerlendirilir bunun için pratik yöntemler

Kullandığımız bilgisayarlar gün geçtikçe gelişen teknolojinin gerisinde kalır ve atıl duruma düşebilir. Birkaç yıl önce aldığımız bilgisayar hızla gelişen teknoloji ile kısa süre içinde güncelliğini yitirir. Bu nedenle kullandığımız program ve oyunları çalıştıramaz. Bu durumda yapılacak şey bilgisayarınızın bazı özelliklerini yükseltmektir. Ancak özellikle dizüstü bilgisayarlarda bu çok kısıtlıdır. Atıl duruma düşen eski bilgisayar bu yazımızda tekrar değerlendirmenin pratik yollarını göreceğiz.

Atıl durumdaki eski bilgisayar tekrar hayat buluyor

Hem masaüstü hem de dizüstü bilgisayar teknolojisi oldukça hızlı ilerliyor. Üst seviye alınan bir bilgisayar kısa süre içinde güncelliğini kaybediyor. Genellikle kullanıcılar bilgisayarlarını düşük performans nedeniyle kullanmayı bırakıyor. Bu durumdaki bilgisayarınızı çöpe atmak yerine farklı amaçlar için kullanabilirsiniz.

Eski bilgisayarınızı güvenlik kamerası olarak kullanın; dizüstü bilgisayarınız dahili kamerasını kullanarak isterseniz evinizi isterseniz işyerinizi koruma altına alabilir ve canlı olarak izleme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca eski masaüstü bilgisayarınıza Dvr kart takarak güvenlik kameralarınızın kayıtlarını bilgisayara yapabilir ve internet bağlantısı ile canlı olarak izleyebilirsiniz.

Eski bilgisayar

Eski bilgisayarınızı kablosuz modem olarak kullanın; evinizde veya iş yerinizde internetin sinyal gücü yeterince iyi değilse bu yöntem tam size göre ve sadece bir program yardımı ile basit bir şekilde kurulum yapabilirsiniz. Bunun için Connectify yazılımını kullanmanızı öneriyoruz.

Eski bilgisayarınızı harici hard disk olarak kullanın ve dosya yedekleme yapın; bunu için eski bilgisayarında bulunan 2,5 veya 3,5 hard diski çıkartıp sabit disk kutusu içine yerleştirdikten sonra harici bir hard diske sahip olabilirsiniz.

Eski bilgisayarınız medya oynatıcı olarak kullanma; bilgisayarınız düşük performans gösterip güncel program ve oyunları açmayabilir fakat iyi bir medya oynatıcıya dönüşebilir. Bunun için bilgisayarınızı televizyona veya monitöre bağlayıp kablosuz klavye mouse yardımı ile bir medya oynatıcı elde edebilirsiniz.

Eski bilgisayarınızı paraya dönüştürün; kullanmadığınız veya arızası bulunan bilgisayarınızın parçalarını ikinci el siteleri vasıta ile satabilirsiniz. Bununla ilgili ülkemizde de pek çok ücretsiz satış yapabileceğiniz site bulunuyor.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.