Akıllı Telefon Ocak 25, 2021 19:33

Sıkı Tutunun MediaTek Dimensity 700 ve Dimensity 800 Geliyor!

MediaTek Dimensity 700 ve Dimensity 800 yonga setleriyle orta segmente damga vurabilecek mi? Yeni yonga setleri bize neler sunacak?
Sıkı Tutunun MediaTek Dimensity 700 ve Dimensity 800 Geliyor!

Tayvanlı üretici, MediaTek Dimensity 700 ve Dimensity 800 yonga setleriyle orta segmente güçlü bir giriş yapacak. MediaTek, geçtiğimiz günlerde, üst segment için Dimensity 1200 ve Dimensity 1100 yonga setlerini tanıttı. Bu lansman ile birlikte mobil cihazlar için yonga seti üretiminde büyük paya sahip olan Snapdragon’un tahtını sallayabileceğini de bizlere gösterdi. DigiTimes’ın yayınladığı bilgiler de bunları doğrular nitelikte.

DigiTimes’a göre MediaTek‘in yeni yonga setleri 10 nanometre ve 12 nanometreden daha düşük üretim sürecine sahip olacak. Odak noktaları ise güç verimliliği, 5G bağlantısı, multimedya ve oyun performansı olacak. Yani MediaTek yeni yonga setleriyle kullanıcılara daha az güç tüketimiyle daha yüksek performans sunacak. Bunun yanında ısıyı da minimum seviyelere indirecek.

MediaTek Dimensity 700

Dimensity 700, 7 nanometre üretim sürecine sahip olacak ve Nisan ya da Haziran aylarında tanıtılacak. Dimensity 800 yonga setinin ise 28 Haziran – 1 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek MWC 2021‘de tanıtılması bekleniyor. (MWC 2021 pandemi sürecinden dolayı farklı bir tarihe de ertelenebilir.)

Yeni yonga setleri hakkında gelen bilgilerin kesin olmadığını da belirtmek gerek. Çünkü; geçen yılın üçüncü çeyreğinde Dimensity 600 yonga setinin tanıtılacağına dair haberler yayınlandı. Ancak; Dimensity 600 yonga seti hiçbir şekilde tanıtılmadı.

MediaTek, Snapdragon’a karşı büyük hamleler yapmaya devam edecek gibi duruyor. Yeni yonga setleri bize uygun fiyata yüksek performans sunacak. Bu da MediaTek yonga setlerinin akıllı telefonlarda sıkça karşımıza çıkabileceğinin göstergesi. Ancak Snapdragon’un buna kolay izin vermeyeceği de kesin. Bakalım bu kıyasıya rekabet bize neler sunacak?

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.