MediaTek Ocak 24, 2021 21:41

MediaTek Qualcomm’u Akıllı Telefon Pazarında Tahttan İndirebilecek Mi ?

CINNO Research'e (CNBC aracılığıyla) göre, Çin'de geçen yıl Akıllı Telefon Sistem-Çip (SoC) sevkiyatları yüzde 20,8 düşüşle 307 milyon adede düştü. Qualcomm, bir önceki yıla göre yüzde 48,1'lik bir düşüş gördüğü için ağır bir şekilde acı çekti. Sonuç olarak, pazar payı bir önceki yılki yüzde 37,9'dan yüzde 25,4'e düştü.
MediaTek Qualcomm’u Akıllı Telefon Pazarında Tahttan İndirebilecek Mi ?

ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarının Qualcomm’a zarar verdiği görülüyor . Çinli dev daha önce bazı cihazlarını Qualcomm’un yongalarıyla donatıyordu. ABD yaptırımlarına başlatıktan sonra Huawei çip yapım kolu HiSilicon’a odaklanmasını sağladı ve bu yan kuruluşun 2020’nin ilk yarısında Çin’deki bir numaralı akıllı telefon çip sağlayıcısı yaptı.

Yeni kısıtlamalar HiSilicon’ı satışların yerle bir etti ve Huawei daha sonra çip konusunda MediaTek kullanmaya başladı . Bununla birlikte Vivo Oppo ve Xiaomi gibi diğer Çinli üreticler de MediaTek’e yöneldi.

Xiaomi, Çin askeri şirketleriyle şüpheli bağlantısı üzerine yakın zamanda ABD kara listesine eklendiği için bu şirketlerin yonga setleri konusunda endişelenmekte haklı olduğu görülüyor. MediaTek yongalarının şirketin telefonlarındaki payı, geçen yılın aynı dönemine göre üç kattan fazla arttı.

MediaTek çiplerinin Qualcomm’un işlemcilerinden çok daha ucuz olması ve bununla birlikte Çinli üreticilerin kullanıcılara çok daha uygun fiyata yüksek performans veren cihazlar sunmasını sağladı.

Bu, yalnızca MediaTek’in orta seviye platformunun mükemmel performansından dolayı değil, aynı zamanda ABD’nin Huawei ve Hisilicon’a uyguladığı yaptırım sonrasında, büyük üreticileri daha çeşitli, istikrarlı ve güvenilir tedarik kaynakları aramaya sevk etti. “- CINNO Research.

Counterpoint Research’e göre MediaTek, büyük ölçüde uygun fiyat (100-250 $) kategorisindeki popülerliği ve Çin – Hindistan gibi büyük pazarlardaki büyümesi nedeniyle Qualcomm’u 2020 yılının 3. çeyreğinde dünyanın en büyük akıllı telefon çipi üreticisi olarak geride bıraktı. Qualcomm, çeyrek boyunca en büyük 5G yonga seti sağlayıcısı oldu. Şirketin, 5G özellikli akıllı telefonlara yönelik güçlü talep nedeniyle 4. çeyrekte en üst sırayı geri alacağı tahmin ediliyor.

Qualcomm ayrıca geçen yıl orta ve düşük seviyeli telefonlar için 5G özellikli birkaç yonga setini duyurdu . Bu yonga setlerinin Qualcomm’un zirvedeki yerine tekrardan kavuşmasını sağlayabilir.

Daha iyi deneyim sunabilmek için yasalar çerçevesinde çerez kullanıyoruz. Çerez ve Gizlilik Politikası sayfamızdan ayrıntıları görebilirsiniz.